Telepíts erdőt, terelj birkát! (Szabad Föld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. augusztus 4.
Ki tudja, mit jelent az a szó, hogy vidékfejlesztés? A szakemberek is számos meghatározást használnak. Az elmúlt másfél évtizedben legtöbbször egy kép lebegett a szemünk előtt: a mezőgazdaságból teljesen megélni már nem tudó vidéki ember újabb jövedelemszerzést biztosító tevékenységeket folytat.

Azaz kosarat fon, vendégül látja házában, tanyáján a turistákat, bogyót szed, lekvárt főz, biotermékeket állít elő és helyben árusítja őket. Mindebből igen kevés valósult meg eddig. Azok közül a százezrek közül, akiknek megszűnt a mezőgazdasági munkahelyük, csak keveseknek adatott meg, hogy így találják meg számításukat.
Mostanság könnyebb a dolgunk: amikor azt akarjuk megmondani, hogy mi a vidékfejlesztés, el kell olvasni egy átfogónak tűnő tervet. Az Európai Unió által is elfogadott, a magyar kormány által elkészített, összesen 190 milliárd forintnyi támogatást felhasználó nemzeti vidékfejlesztési terv ugyanis egyértelműen meghatározza, hogy milyen célokra is van pénz. S amire futja, az fog fejlődni, megvalósulni, lényegében ebbe az irányba indul el a vidék fejlesztése. Melyek ezek a célok? El kell kerülni, hogy adófizetők pénzéből támogatott mezőgazdaság olyan nagy mennyiségű felesleget termeljen, amelyet csak ismételten adófizetői pénzből származó támogatással lehet értékesíteni az exportpiacokon. El kell kerülni az európai országokban a környezet további rombolását, egészséges élelmiszert kell termelni, méghozzá hatékonyan, azaz a mostaninál kisebb költségekkel. El kell kerülni, hogy kiürüljenek Európa falvai. Miként lehet ezeket a sokszor ellentmondásos célokat megvalósítani? Erre hivatott választ adni az unió - és benne Magyarország - mezőgazdasági és vidékfejlesztési politikája.
Ennél pontosabban az NVT-ben az áll, hogy pénzt kaphatnak – persze pályázat útján - például azok a termelők, akik úgy gondolják, hogy felhagynak a hagyományos mezőgazdasági tevékenységgel, és földjükön erdőt telepítenek helyette. Vagy azok, akik belátják, hogy gyengébb adottságú területeiken nem erőltetik tovább az intenzív termelést, és a környezetet kímélő gazdálkodásba kezdenek. Ehhez agrár-környezetvédelmi támogatást igényelhetnek. A kisebb és nagyobb agrártermelők egyaránt ki vannak téve a felvásárlók, élelmiszer-ipari feldolgozók erejének: külön-külön képtelenek jó árat kérni terményükért, ám ha összefognak, alkuképesek lesznek. Ezt megtehetik az NVT által támogatott termelői csoportokban. A 2004-2006 közötti évek tervében szerepelt, de a magyar kormány nem indította el a gazdálkodók korai nyugdíjazásának támogatását. A programot vélhetően csak a januártól életbe lépő új, 2007-2013 közötti második uniós költségvetési ciklusban alkalmazhatják az idősödő termelők.
Senkinek nem kell bizonygatni, hogy állattartó telepeink nagyobb része elavult. Az állatok tartásához használt, húsz-harminc éves ketrecek, ólak már nem felelnek meg az állatjóléti előírásoknak, hát még a trágyakezelő telepek. Nos, ehhez is lehetett igényelni brüsszeli forrásokat. Sok ezernyi kistermelő inkább csak saját és családja ellátására termel, miközben valamennyi terméket azért a piacon is értékesít. Ahhoz hogy tovább tudják folytatni tevékenységüket, illetve egy részükből igazi profi árutermelő gazdálkodó válhasson, ők. is támogatásra pályázhatnak.
Hogy miért épp ezekre a célokra irányul a vidékfejlesztési támogatás? Azért, mert ha már az Európai Unió változtatni kényszerül a mezőgazdasági támogatásokon - azaz összességében csökkentenie kell azokat -, akkor juttassuk el a pénzt másként a vidéken élők számára. Nevezzük ezt vidékfejlesztésnek, s teremtsünk olyan programokat, melyekkel pótolhatóak a mezőgazdaság csökkenő bevételei, munkahelyek jönnek létre a falvakban, fizessünk azért, hogy a környezet, a táj vonzóvá váljon. Fizessünk azért a vidéken élő embernek, hogy tartsa fenn az egészséges környezetet - ahová jó hétvégén kirándulni -, hogy tiszta levegőt, vizet, talajt hagyjon örökül unokáinkra is. Fizessünk azért, hogy a vegyszerek felhasználásával előállított tömegtermék helyett
egészségesebb, különleges ízű, termelésekor a környezetet kevésbé terhelő - ha esetleg kisebb bevételt is hozó - agrárcikkeket állítson elő.

0. Horváth György

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.