2006. augusztus 25.
Magyarországon évek óta nem volt ilyen élénk az erdőtelepítési kedv, mint az elmúlt évben, amikor összesen közel 18 ezer hektár új erdő létesítésére nyújtottak be pályázatot. Az idén 15 ezer hektárnyi új erdő sarjadhat mezőgazdasági területeken.
Tavaly a 2005 őszi és 2006 tavaszi telepítésekre összesen 1878 kérelem érkezett az ÁESZ-hez, a jóváhagyott 1766 pályázat 17,8 ezer hektár új erdő telepítésére ad lehetőséget. A legnagyobb mértékű telepítésekre Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun és Somogy megyében kerül sor. Az egy kérelmezőre eső támogatás legkisebb összege - 1,27 hektáros telepítésre - 1229 euró volt - ez megközelítőleg 300 ezer forint -, a legnagyobb 3,148 millió eurót, azaz csaknem 800 millió forintot tett ki. Több mint másfél ezer gazdálkodó vált jogosulttá jövedelempótló támogatásra, amelynek összege átlagosan éves szinten 2470 euró, azaz valamivel több, mint 600 ezer forint.
A telepítések után járó mintegy 34 millió euró - azaz csaknem 8 milliárd forint - támogatást az ellenőrzéseket követően az idén nyáron fizeti ki a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH). A teljes támogatási időszak alatt - amely magában foglalja az első kivitelek és ápolások támogatását, valamint a fafajtól függően maximum 20 évig nyújtható éves jövedelempótló támogatást - mintegy 110 millió euró, azaz közel 30 milliárd forint kifizetése várható.
A tapasztalatok alapvetően jók. A korábbiaktól eltérően új elemként megjelenő jövedelempótló jellege népszerűvé tette a támogatást, mivel segít átvészelni az erdőtulajdonosnak azt az időszakot, amikor az erdő még nem termel jövedelmet. A támogatási rendszer megfelelően kialakított differenciáltsága elősegítette az őshonos, elegyes - azaz több fafajból álló - állományok részarányának növekedését a telepítésekben.
Az NVT-ben a 2006-os támogatási évre mintegy 35 millió euró, azaz több mint 8 milliárd forint szerepel. Ezt a pénzt ellenőrzés után, jövőre fizetik ki. Az összeg az NVT-ben szereplő előzetes kalkuláció alapján 15 ezer hektár erdő telepítését teszi lehetővé. Magyarországon elsősorban a gyenge minőségű földeken éri meg az erdőtelepítés, ahol nem jövedelmező a mezőgazdasági termelés, a növénytermesztés, ahol kárt tesznek a szelek, a belvíz, az erózió. Másfelől az erdősítés olyan alternatív földhasznosítást is jelent, amely magában hordja a vidéki foglalkoztatottság és jövedelemszerzési lehetőségek bővítését is.
A mezőgazdasági területükön erdősítésre vállalkozó gazdák vissza nem térítendő, normatív támogatást vehetnek igénybe. Ez három szakaszban valósul meg: az erdőtelepítési - első kivitel - támogatás, a telepítés ápolásához adott dotáció a telepítést követő öt éven keresztül, valamint a telepítés miatti jövedelemkiesésének pótlása legfeljebb 20 évig.
Az erdőtelepítési (első kivitel) támogatás két részből áll: az alap- és az úgynevezett kiegészítő intézkedések támogatásából. Az első támogatási formából az ültetés és az azt megelőző tervezés, a talaj-előkészítés, a szaporítóanyag beszerzése, a növényvédelem költségei fedezhetők. A normatív alaptámogatáson felüli kiegészítő támogatásokhoz az egyéb többletráfordítások - mint például a vadkár elleni, a talaj- és belvízvédelem - tartoznak.
Az erdőtelepítési első kivitelhez nyújtott támogatást azok a gazdálkodók vehetik igénybe, akik az erdőterület használatára jogosultak. A telepítés ápolásához nyújtott szubvenciót a mezőgazdasági terület tulajdonosa vagy a legalább 20 évre szóló haszonbérleti szerződéssel rendelkező használója, illetve a terület haszonélvezője igényelheti. Jövedelempótló támogatásra az jogosult, akinek a jövedelme legalább 25 százalékban mezőgazdasági tevékenységből származik, és munkaidejének 50 százalékában mezőgazdasági tevékenységet végez. (A mezőgazdasági tevékenységbe nem számít bele az erdőgazdálkodás). A legkisebb támogatható terület egy hektár. Nem vehető igénybe támogatás „karácsonyfa" telepítéséhez, gyorsan növő fafajokból egy vágásfordulóra létesített faültetvényekre, illetve 15 évnél rövidebb vágásfordulóra telepített faállomány létesítésére.
A támogatás alapjául szolgáló földrészletre más területalapú támogatás nem jár, s már megkezdett erdőtelepítés sem támogatható. Az erdőtelepítésre kiválasztott területnek a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) alapján támogatható területnek kell lennie. Ilyen mezőgazdasági területnek minősülő földrészlet például a szántó, a gyümölcs- és a szőlőültetvény. E földterületekre akkor jár erdőtelepítési támogatás, ha a kérelem beadását megelőző legalább két évben mezőgazdasági művelés alatt álltak.