Kullancs ellen gomba
Magyarországon pár tucat kullancsfaj él és a vérszívó élősködők különböző betegségeket terjesztenek. Ezek közül az emberre az egyik legveszélyesebb a baktérium okozta Lyme-kór, amely ellen oltással nem lehet védekezni. A kellemetlen vérszívók ellen magyar kutatók Európában egyedülálló biológiai fegyvert dolgoztak ki.
Az élősködőkön élősködő specifikus gombafaj elpusztítja a kullancsot, miközben nem tesz kárt más hasznos rovarfajokban és a környezetben. A magyar szabadalom hazai gyártót talált, így leghamarabb két év múlva már forgalomba kerülhet a találmány.
A természetes ellenségekre alapozott biológia védelem hatékony és szelíd módja a kártevők elpusztításának. A hagyományos rovarirtó vegyszerek a nemcsak a kullancsokra, hanem más rovarfajokra is veszélyesek és a környezetre is károsak. A rovarpatogén gombák úgynevezett hiperparaziták, az élősködők élősködői, amelyek megfertőzik és elpusztítják a emberre veszélyes kullancsokat. Dr. Bózsik Béla Pál főorvos, a Lyme Borreliosis Alapítvány vezetőjének kezdeményezésére Dr. Bratek Zoltán az ELTE Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszékének[F1] kutatója fogott hozzá a specifikus kullancsirtó gombafaj megkeresésének. A laboratóriumi kísérletek során 200-300 gombafajból választottak ki 15-20 fajt, amelyek közül négy a kullancsokra végzetesnek bizonyult. Ezek közül sikerült egy olyan új gombafajt izolálni, amely a tíz hektáros Dunaszentgyörgy közelében végzett szabadföldi kísérletben is hatékonynak volt. Míg a kezelt területeken a kullancsok száma a következő évben is drasztikusan drámaian lecsökkent, a kísérletek szerint más rovarok: katicalárvák, fátyolkák és levéltetvek populációit nem támadta meg a gomba.
A hazai szúnyogirtásban piacvezető Corax-Bioner Környezetvédelmi Zrt vállalta fel a specifikus gombából készülő biológiai kullancsirtó szer termékfejlesztését és gyártását. Nagy Imre vezérigazgató szerint két éven belül már a kirándulóhelyeken, parkokban is bevethető lesz a biológiai fegyver, amely csak a kullancsokat pusztítja, a környezetet nem.