Négy erdészeti cég közül háromnál merült fel a jogsértés gyanúja - nyilatkozott a Világgazdaságnak Száraz Gábor, az MNY szóvivője.
Egy tegnapi sajtóbeszélgetésen Tátrai Miklós, az MNV vezérigazgatója az indax.hu szerint úgy fogalmazott: „az ügyféltájékoztatás hiányosnak tűnik, míg a szerződések kondíciói nem szolgálták megfelelően az ügyfél érdekeit: a nyereségből az állami cégek arányaiban nem kaptak olyan mértékű részt, mint amekkorát bukhattak a veszteségen. Valószínűleg át lettek verve, nem értettek hozzá, akik ezt aláírták." Hozzátette: a szerződéseket vélhetően megtámadják az érintett cégek. Az MNV jelenlegi ismeretei szerint összesen négy bank vett részt ezekben a tranzakciókban, mind a négy vizsgált cégnél mindegyik bank, ám konkrét neveket nem említett az M.N.V.
Az erdészeti társaságok főkent exportra dolgoznak, így érthető, ha árfolyam-fedezeti ügyleteket kötnek. Megkötött szerződésekben azonban az Index internetes portál értesülései szerint jellemzően 250 forint alatti euróárfolyamok szerepelnek, vagyis a cégek azt vállalták, hogy külföldi fizetőeszközüket ezen a szinten cserélik a bankoknál forintra a szerződésekben meghatározott határidőkig. Ha a forint az ügyletek zárásakor olyan gyenge lesz, mint most, a társaságokat akar milliárdos nagyságrendű veszteség is érheti.
2009. április 24. - DEVIZAÜGYLETEK. Négy cégnél, a Bakonyerdőnél, a Kisalföldi Erdőgazdaságnál, a Kiskunsági Erdőgazdaságnál és a Zalaerdőnél vizsgálatot rendelt el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV), mivel felvetődött a gyanú, hogy belső szabályzataikat megsértve olyan határidős devizaügyleteket kötöttek, amelyek komoly károkat okoztak a társaságoknak.