A vizsgálatok közül egy fejeződött be, a Zalaerdő Zrt.-nél nem találtak problémát, a többi végére a következő vagyontanácsi ülésen kerülhet pont. Tátrai szerint a három társaságnál kötöttek fedezeti ügyletet a társaságok belső szabályait megszegve, a még le nem zárt tranzakciók összességében milliárdos nagyságrendű veszteséget is jelenthetnek. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a három társaság vagyonának mintegy száz százalékát banki jelzálog terheli - ide nem értve az épületeket, berendezéseket és magát az erdőt.
Az ügyletekben nemcsak az erdőtársaságok, hanem a részt vevő bankok felelőssége is felvetődik - ugyanaz a négy bank volt érintett az egyes ügyletekben. A pénzintézetek olyan termékeket alakítottak ki, amelyek kockázatát nagyon részletes tőkepiaci ismeretek nélkül nem lehetett megítélni, ráadásul aránytalan volt a veszteség és nyereség megosztása is, minden esetben a bank javára - mondta Tátrai.
A társaságok elvileg nem köthettek volna kockázatos üzleteket a szabályozás szerint, ráadásul az is rögzítve volt, miről dönthet a cég a tulajdonos beleegyezése nélkül - ezeket a szabályokat valószínűleg megszegték az erdőtársaságok. A társaságok a bankokkal is tárgyalnak a veszteségek mérséklése érdekében.
Három erdőtársaság bukott a fedezeti ügyleteken (Napi Gazdaság)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 651
2009. április 24-25. - Négy erdőgazdaságnál, a Bakonyerdőnél, a Kiskunsági Erdőtársaságnál, a Kisalföldi Erdőtársaságnál és a Zalaerdőnél rendelt el a vizsgálatot a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., mert a gyanú szerint szabálytalan módon árfolyam-fedezeti szerződéseket kötöttek.