Gyümölcsfákat is fenyeget az erdőirtás (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. május 8. - Kihalás fenyegeti sok gyümölcsfa vadon élő őseit Közép-Ázsia erdeiben - figyelmeztetnek a Fauna & Flóra International természetvédő szervezet szakértői.

A kutatók megállapítása szerint az utóbbi fél évszázadban az ezeknek a fáknak otthont adó erdőknek már a kilencven százaléka eltűnt a kíméletlen irtás és a gyors ütemben terjeszkedő települések miatt. A Kirgizisztánban, Kazahsztánban, Üzbegisztánban, Türkmenisztánban és Tádzsikisztánban honos több mint háromszáz vad gyümölcsfafajtából már negyvennégy juthat a teljes kipusztulás sorsára, köztük sokféle alma-, szilva-, cseresznye-, barack- és diófa - írta a BBC.
A kutatásvezető Antónia Eastwood hangsúlyozta: mivel ezek a gyümölcsfák ellenállnak a legtöbb növényi kártevőnek, és jól viselik a szárazságot, kulcsszerepük lehetne a jövő élelmiszer-ellátási gondjainak áthidalásában. Sok közülük kizárólag Közép-Ázsiában lelhető fel, megóvásuk ezért elodázhatatlan feladat. A gyümölcsnemesítés genetikai bázisa amúgy is igencsak szűkös, ezért a régióban élő fajtákat mielőbb be kellene vonni a termesztési programokba.
Az Egyesült Államok mezőgazdaság minisztériumának támogatásával több tudóscsoport minta-gyűjtő utat szervezett Kazahsztánba - sok híres alma hazájába -, hogy növelhessék az amerikai gazdaságokban nevelt almafajták számát. A nemesített és a vad egyedek keresztezésétől azt remélik, hogy a gyümölcsfák ellenállóbbá várnak a termést gyakorta pusztító gombákkal szemben.
Erre a munkára a gyümölcsfák gazdái is vállalkozhatnának, de nincsenek megfelelő erőforrásaik ahhoz, hogy megóvják értékes fáikat, és a jövő szükségleteinek megfelelően hasznosítsák azok génállományát. A Fauna & Flóra International kutatói ezért a régió tudósaival és a helyi közösségek bevonásával közösen keresik az utat, hogy a Közép-Ázsiában élők is hasznát vehessék a birtokukban lévő kincsnek.


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.