Egy őz miatt halt meg két férfi a 117-es úton csütörtök hajnalban.
ESZTERGOM - Az 52 éves csolnoki férfi 31 éves fiával Esztergom irányába haladt a 117-es úton csütörtökön hajnalban, amikor egy őz ugrott ki eléjük. A sofőr félrerántotta a kormányt, de nem tudta elkerülni a balesetet: az állatnak és a vele szemközti sávban haladó másik személyautónak is nekiütközött A másik autóban egy 53 éves nyergesújfalui férfi utazott. Mindkét sofőr életét vesztette a balesetben, a csolnoki férfi fia kulcscsonttörést szenvedett. Léber Gabriella, a megyei rendőr főkapitányság sajtóreferense elmondta: az őzt a rendőrök az úttól húsz méterre találták meg. A sérült vad, amikor meg akarták közelíteni, felugrott és elszaladt.
Kiss Miklós, a tatabányai Micra ATI Autósiskola vezetője az oktató és a vadász szemével is látja az esetet.
- Sok helyen vannak vadveszélyt jelző táblák, de ennek ellenére előfordulnak balesetek. Vadászként tudom, hogy hazánkban túlszaporodtak a nagyvadak. Egyre gyakrabban kell számítanunk arra, hogy szarvas, őz vagy vaddisznó téved elénk. Mostanában, vagyis szarvasbőgés idején, a bikák sokkal figyelmetlenebbek - mondta Kiss Miklós.
Vallja: csak úgy lehet megelőzni az ilyen eseteket, ha lassan megyünk. Ő például, ha Székesfehérvárról Tatabánya felé tart sötétben, soha nem megy a megengedett 90 km/h-val.
- Szarvasbőgéskor erdős, hegyes területen öngyilkosság a kilencven. Nem szabad annyival menni. Ha egy állatot meglátunk, számítsunk többre is! A szarvasok ugyanis vadásznyelven rudliban, vagyis csoportosan járnak. Igaz, éppen egyik oktató kollégámmal fordult elő, hogy szarvast látva megállt, mire a másik állat nekirohant a kocsijának - emlékezett Kiss Miklós.
A csütörtök reggeli balesetről azt mondta, a szerencsétlenül járt autós a pánikhelyzetben rosszul döntött. - Mindig a lehető legkisebb veszélyt kell választani. A frontális ütközés a létező legveszélyesebb, hiszen a sebességek összeadódnak, így kicsi a túlélés esélye. Fékezve az árok felé kell elrántani a kormányt, de a frontális ütközésnél még az is jobb, ha az ember elüti az állatot - magyarázta. Megkérdeztük azt is, mennyire tartja hatásosnak a dudálást vagy a vadsípokat, amelyeket a motorháztetőre vagy a rendszámtábla mellé lehet szerelni. Kiss Miklós vadsípot nem használ, a dudálást pedig nem tartja megfelelő módszernek, hiszen ha mindenki dudál, azt megszokja az állat. Mudri Anna/Szúr Annamária