Gyurcsány Ferenc úrnak
Miniszterelnök
Budapest
Kossuth tér 4.
1055
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Örömmel nyugtáztuk, hogy az Országgyűlés május 30-án bölcsen döntött, amikor a magyar erdőgazdálkodás ügyét továbbra is a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium hatáskörében hagyta. Valóban nem képzelhető el az ország termőföldjének több, mint egynegyedét kitevő erdő irányítása a többi művelési ágtól és magától a vidékfejlesztéstől is elszakítva.
A fenti témakörben, a több zöld civil szervezet által Miniszterelnök Úrhoz írott május 31-i ellenvéleményre vonatkozóan – a hallgattassék meg a másik fél elve alapján – szeretnénk röviden leírni a tényeket és a valóságot.
Az erdészek – az újkori természetvédőkkel ellentétben – már hosszú évtizedek óta a természetvédelem megalapítói, hiteles letéteményesei és sikeres gyakorlói Magyarországon. A zöld szervezetek még megalakulóban sem voltak, amikor az erdészek már saját bevételeikből finanszírozták az erdők felújítását és az erdészeti közcélú feladatok jelentős részét is, elsőként reagálva a megváltozott társadalmi elvárásokra. Ma nem lenne mit megvédenie a természetvédelemnek, ha ez nem így történt volna.
Az erdészek társadalma el- és befogadta a társadalom fokozott természetvédelmi igényeit, sőt mindenkor elébe ment azoknak. A természetközeli erdőgazdálkodási módszerek rövid időn belül napi gyakorlattá váltak Magyarországon. A hivatalos, illetve civil természetvédelem képviselőit a földművelésügyi tárca pedig partnernek tekinti az erdőkkel kapcsolatos ügyek megvitatásában, kikérve véleményüket. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azonban az erdők tulajdonosait és az erdőgazdálkodókat soha nem vonta be az őket érintő olyan kérdésekbe, mint például a Natura 2000 területek túlzó mértékű kijelölése, vagy a Természetvédelmi törvény kártalanítási rendeletének megalkotása. A hivatalos természetvédelem ma egyoldalúan és ellentételezés nélkül korlátoz, és a civil természetvédelemmel együtt elképzeléseiben figyelmen kívül hagyja a tulajdonosi érdekeket, és a magántulajdon védelmét, ami Magyarországon alkotmányos alapjog! Ez a felfogás valóban idegen a demokráciától, az uniós normáktól és Európa nyugati felén elképzelhetetlen.
Nem tudjuk és nem is firtatjuk, hogy az aláíró zöld civil szervezetek mögött össztársadalmi, vagy szűk csoportérdekek húzódnak-e meg. A jelen levelet aláíró szervezetek azonban valóban a magyar erdésztársadalom, erdőtulajdonosok, gazdálkodók, a faiparban dolgozók és családtagjaik, vagyis több százezer ember érdekeinek képviseletére feljogosított szervezetek tényleges tagsággal és kézzelfogható működéssel.
Mi mindannyian biztosak vagyunk abban, hogy a kormányzó pártok jól döntöttek az erdők helyének kérdésében és ezúton is szeretnénk megköszönni, hogy a politika nem engedett a rövid távú anyagi érdekek nyomásának a szakmai érvekkel szemben.
Az aláíró szervezetek továbbra is fenntartják azon álláspontjukat, hogy a természetvédelmet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz kell átszervezni, ugyanis ekkor végre egy tárcánál jelenne meg mind a három társtörvény (erdészeti, vadászati, természetvédelmi) és maga a vidékfejlesztés is. A fenti három törvény harmonizálása, valamint a védett és nem védett erdők szabályozásának kérdése és ezzel az összes konfliktushelyzet kezelése a legtakarékosabban, legészszerűbben csak így lenne megoldható. Mégpedig tárgyalóasztalnál és nem utcai demonstrációkkal.
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Amennyiben nem jelzi ezzel ellentétes véleményét, jelen levelünknek rövid időn belül sajtónyilvánosságot is szeretnénk adni, hogy a közvélemény megismerhesse véleményünket.
Budapest, 2006. június 6.
Tisztelettel:
Cserép János Luzsi József Fekete Lajos
OEE elnöke MEGOSZ elnöke FAGOSZ elnöke
Sódar Pál
Alföldi Erdőkért Egyesület elnöke
Elérhetőségek:
Országos Erdészeti Egyesület (OEE) Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség (FAGOSZ) Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Alföldi Erdőkért Egyesület (AEE) Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.