A szakmai tapasztalatcserén az igazgatóságok erdőfelügyelői, erdőtervezői, illetve pályázatkezelési feladatköröket ellátó munkatársai, valamint vendégként a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ Erdészeti Igazgatóság képviselői vettek részt, összesen 50 fővel.
Az idei tájértekezlet programjai az „Erdő és Társadalom” témaköréhez kapcsolódva mutattak be olyan helyszíneket, melyek e két fogalom szoros kapcsolatát bizonyítják, illetve jellemzik.
Dr. Varga Tamás, a Baranya Megyei MGSZH Erdészeti Igazgatóság igazgatója bevezetőjében hangsúlyozta a társadalom újrafogalmazott igényeit, ugyanakkor rámutatott arra a tényre, hogy egyrészt nehéz becsülni, hogy ezen igények mögött mennyien sorakoznak fel, másrészt a társadalom „érzékenysége” az erdőgazdálkodással kapcsolatban rendkívül vegyes képet mutat az országon belül.
Az igazgató felhívta a figyelmet, hogy az újrafogalmazott igények súlyától függetlenül nem lehet közönyt tanúsítania az erdész társadalomnak e probléma iránt, illetőleg az erdészek empátiáját az eddigi tapasztalatok szerint a társadalom mindig elismeréssel fogadta.
Az idei tájértekezlet két szereplő tevékenységén keresztül mutatta be az erdő és társadalom kapcsolatát: egyrészt mit tehet egy kis közösség azért, hogy megbarátkozzon a társadalom az erdő szolgáltatásaival, másrészt mit tehet ugyanezért az a szereplő, akinek fő profilja az erdőgazdálkodás.
Elsőként egy csodálatos Baranya megyei községet, Alsómocsoládot tekintettük meg, ahol Dicső László polgármester a községház, a teleház és a konferenciaközpont bemutatása után az Alsómocsoládi Parkerdőbe invitálta a megjelenteket. A helyi kezdeményezésre létrehozott parkerdő jelenleg jól kialakított tornapályával, tanösvénnyel, közösségi helyszínekkel büszkélkedhet, továbbá meg kell említeni azokat az aprócska beavatkozásokat, amik a társadalom által jelenleg elvárt erdőgazdálkodást fémjelzik. A parkerdő kiváló helyszín a község Kölyök Fészek Erdei iskolájában megszálló táborozók, baráti társaságok, illetve a csak egy-egy napra, esetleg pár órára érkező iskolások és családok számára.
A program a Mecseki Erdészeti Zrt. Pécsváradi Erdészetének területén folytatódott, ahol Ripszám István igazgató, Nagy Attila erdőgondnok, valamint Miszlang Lajos igazgatóhelyettes egy, a Mecsekben, Komló közelében fekvő fokozottan védett területen mutatták be, hogyan lehet a társadalom igényeinek megfelelően, kíméletes módszerekkel biztosítani a folyamatos erdőborítást. Ebben a közel 200 hektár nagyságú, turistautakkal gazdagon behálózott és gyakran látogatott erdőtömbben az erdészet – az erdészeti és a természetvédelmi hatósággal egyetértésben – legfeljebb 0,1-0,2 hektáros területeket érintő szálalóvágásokkal, a szálaláshoz hasonló üzemmódban kezeli erdeit.
A Mecseki Erdészeti Zrt. emellett figyelmet fordít az erdők közjóléti szerepének megőrzésére is, mint ahogy azt láthattuk és élvezhettük magunk is Pusztabányán. Itt egy hétvégi pihenésre tökéletesen alkalmas, gyalogosan is könnyen, több irányból megközelíthető pihenőhelyet alakítottak ki padokkal, szalonnasütővel, mely alig 50 méterre fekszik az 1998-ban felújított, az országban egyedülálló üveghuta, „Vitraria” emlékhelyétől.
A nap – a szakmai kérdések megvitatása után – a Mecsextrém Parkban tett látogatással fejeződött be. A parkot a Mecseki Erdészeti Zrt. 2006-ban hozta létre Árpádtetőn, Pécs határától mindössze 2 km-re, azzal a céllal, hogy olyan kikapcsolódási, rekreációs lehetőséget nyújtson, ahol családok, baráti társaságok, illetve cégek izgalmasan, a megszokottól eltérően erdei környezetben tölthessenek el egy-egy napot. Az alpesi kötélpálya, a tiroli csúszda, a quadpálya és a mászófal extrém játékai mellett kipróbálhattuk az erdei bobozást, a lovaglást, a gumiasztalon ugrálást, de néhány érdeklődő a Láthatatlan kiállításon a vakok világát is megtapasztalhatta.
Mindezek után Horváth Iván, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának vezetője, a következő tájértekezlet házigazdájaként méltatta az idei szervezést, valamint mindazok munkáját, akik az egyre fontosabbá váló erdő és társadalom kapcsolat erősítésében jó példával járnak elöl.
Dr. Varga Tamás végezetül megköszönte a Mecseki Erdészeti Zrt. munkatársainak segítségét és kifejtette a tapasztalatcserék nélkülözhetetlenségét, illetve azok továbbfejlesztési lehetőségeit. Az igazgató, a tapasztalatcserék bővítése érdekében, felvetette egy kétnapos tréning lehetőségét, ami elsősorban a hatósági ellenőrzések egységesítését szolgálná, ahol a Baranya megyei MGSZH Erdészeti Igazgatóság vállalná el a 2009. évi szervezési és házigazdai teendőket. Partos Kálmánné