Fotók: Bekőné Polner Katalin
A Bács-Kiskun Megyei Védelmi Bizottság és a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a KEFAG Zrt. szakembereinek közreműködésével 2009, április 16-án, Bugac külterületén (Bugaci Erdészet Alsómonostor kerület 162-es erdőtag) erdőtűzoltási gyakorlatot tartott. A gyakorlatot a KEFAG Zrt. kezelésében lévő területen hajtották végre.
A gyakorlat lebonyolításában a 4/2008. (VIII.1.) ÖM. rendelet alapján elkészített erdőtűzvédelmi tervben foglaltak gyakorlati alkalmazása érdekében a KEFAG Zrt. szakemberei is közreműködnek.
A gyakorlat fő célja a nagy kiterjedésű erdőtüzek hatékony felszámolása érdekében a tűzoltásban résztvevők együttműködésének gyakoroltatása, hatékony vezetés-irányítási rendszer kidolgozása, a tűzoltóságok új kommunikációs rendszerének tesztelése – tájékoztatta a ForestPress-t Szabó Tibor, a Kefag Zrt vezérigazgató-helyettese.
Ez már nem korábban használatos rádiós módszer, hanem bevetéskor az új rendszer össze van kötve digitálisan a helyi légi megfigyeléssel. Az új irányítási rendszer különösen az elárt területek ellenőrzés alatt tartása szempontjából kiemelt fontosságú. Ennek segítségével képesek a katasztrófavédelmi szakemberek a különböző szereplők – szerkocsik, rendőrség, erdészet – összehangolására.
Különbség még a két térképi rendszer működési elve, hiszen a katasztrófavédelem rendszere a földrajzi koordináták (szélességi és hosszúsági fok-perc) szerint épül föl, míg az erdészeti az Egységes Országos Vetületi Rendszer mentén működik. E kettő összeillesztéséhez kellet megalkotni egy konvertáló programot. Ennek előzetes tesztelése után ebből az alkalommal próbálták ki terepi körülmények között.
A szimulált erdőtüzet légi felderítéssel azonosították, majd a helyszínre érkező szerkocsik és fecskendők megkezdték a tűz oltását.
A gyakorlaton hat település – Kiskunhalas, Kecskemét, Kiskunfélegyháza, Kiskőrös, Kalocsa és Baja – tűzoltó egységei, valamint önkéntes tűzoltó egyesületek vettek részt. Hozzájuk csatlakozott a Kefag Zrt gépészeti leányvállalata többek között tolólemezes és tárcsás erőgépekkel, egy Vízöntő gyorsbeavatkozó mobil eszközzel és egy nyolc fős lapátos őrző csapattal. A gyorsbeavatkozó oltó szerkezet tartályból és nagynyomású porlasztóból áll, amely a katasztrófavédelmi szakemberek érdeklődését is fölkeltette – mondták el a Kefag szakemberei.