Az erdők az alkotmányban? – IV. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image 
„Erdészeti erőforrások a Kárpát-medencében” címmel 2010. október 8-án Erdészeti nyílt napot rendezett az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottsága Erdészeti albizottsága az Országház Felsőházi Termében

A rendezvény egyben a XIV. ERDŐK HETE nyitó alkalma volt.

Image
Bognár Lajos államtitkár-helyettest követően Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Mezőgazdasági bizottság Erdészeti albizottsága elnöke lépett mikrofonhoz.
A szónok bevezetőjében szubjektív benyomásainak adott hangot: – Csodálatos érzés látni a teremben az összefogás erejét. Mindenki itt van, aki az erdővel foglalkozik és a közjó érdekében tenni akar. Köszönte a megtiszteltetést, hogy így együtt lehetnek.
Elöljáróban leszögezte, hogy elkötelezett természetvédő. Reményét fejezte ki, a sajtó segítségével eljut minden magyar állampolgárhoz, hogy még ebben a katasztrófával sújtott helyzetben is össze tudtunk jönni a segítés céljával.
Image
Nyissuk ki a kapukat az erdőgazdálkodók vidékfejlesztési feladatai előtt – ezt a címet választotta előadásához.
Összehasonlította egy képzeletbeli gyönyörűen faragott székely kapu képét az erdő változatosságával, ez utóbbi javára. Tovább folytatva a metaforát, megállapította, hogy az erdészek a vidékfejlesztésnek csak a kiskapuján közlekedhettek. Ezen csak nagyon nehezen és lassan fért át az a számos javaslat, kezdeményezés és szándék, amit megfogalmaztak. 2007-ben bizakodásra adott okot, hogy az EU által megfogalmazott valamennyi erdőgazdálkodási támogatási jogcím bekerült az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programba. Köztudott, hogy ezek egy részét még 2010 elején sem nyitották meg. Minél hamarabb meg kell nyitni a képzeletbeli nagy székely kaput, valamennyi az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó támogatást – fogalmazott az elnök.
Image
Le kell szögeznünk az erdészet kiemelt munkaadója lehet egyes vidéki térségeknek – hangsúlyozta. – A vidék fejlesztése új erdők telepítése nélkül nem képzelhető el. Ehhez szükség van a pályázati és pénzügyi feltételek megteremtésére.
Ehhez az első lépés az volt, hogy a vidékfejlesztési miniszter rendelete megemelte az erdőtelepítés egységárait. Reményét fejezte ki, hogy ismét elérhető a korábbi évi 15-18 ezer hektáros erdőtelepítés.
Emlékeztetett, hogy a nemzeti támogatás megszűnése, az EU-támogatás hiánya miatt például a szükséges tisztítási feladatoknak csak mintegy 32 százalékát végezték el.
Kiemelte, hogy a források megnyitása azonnal munkahelyeket teremt.
Összesen mintegy hatezer fő egész évi foglalkoztatására nyújt lehetőséget.
Fontos feladatként említette az erdőre épülő zöldgazdaság fejlesztését. A gazdától nem kell védeni a földet, az erdőtulajdonostól és az erdésztől nem kell védeni az erdőt – hangsúlyozta Jakab István. – Évszázadok óta ápolják, művelik – tette hozzá.

Az erdei biomassza energetikai felhasználása egyrészt az előírt megújuló hányad elérését segíti, másrészt hazánk energiaellátásának diverzifikálását mozdítja elő.
A kérdéskör fontos eleme a turizmus. Az erdő közjóléti hasznosításakor mindig figyelembe kell venni az erdő védelmét is.
Az erdő hármas funkcióinak csak akkor tud megfelelni, ha egyszerű, betartható jogszabályok mentén folyhat a gazdálkodás. Ehhez valamennyi szereplő jó együttműködésére szükség van.
Tegyük minden magyar állampolgár számára egyértelművé, hogy mind a jövedelemtermelés, mind a közjóléti feladatok a kétmillió hektár erdőben kiemelten fontosak – szögezte le végezetül Jakab István. Z.Z.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.