2011. február 24. – A Környezet és Energia Operatív Program Vackor Vár Erdei iskola fejlesztése elnevezésű 31 milliós beruházás megvalósulását ünnepelték a meghívottak 2011. február 23-án Kecskemét-Hetényegyháza határában, a Belsőnyír 202 alatt.
A nyolc évvel ezelőtt felavatott gyermekparadicsom újabb létesítménnyel gyarapodott. Pálóczy–Horváth Ádám szerzeményeiből adott elő bevezetésként Molnár Pál tárogatón és Buda Ádám kobzon.
A kellemes hangulat megteremtése után Nagy András, az MFB Agrár Vagyonkezelési igazgatója kapott szót köszöntőjéhez.
Elmondta, hogy egyre nehezebb feladat a közjóléti szolgáltatások anyagi alapjainak a megteremtése. Utalt a készülőben lévő zöldenergia-termelést érintő változtatásokra, amelyek remélhetőleg „finoman” zajlanak majd le, és nem raknak újabb terheket az erdészeti szektorra.
A bankár személyes hangot megütve beszélt az erdei iskolák különleges élményeiről. Örömmel állapította meg, hogy a Vackor Vár programkínálatát szinte egész évre előre lefoglalták az iskolák tanulócsoportjai.
Sulyok Ferenc vezérigazgató avató beszédében utalt az előzményekre, Gőbölös Antal korábbi erdőfelügyelőségi igazgató és Sódar Pál vezérigazgató érdemeire a Vackor Vár megteremtésében.
Kiemelte, hogy az alföldi erdők telepítésében, gondozásában az embernek meghatározó szerepe van.
Emlékeztetett, hogy a Vackor Vár nem egyedüli komplexum, hanem szerves egységet képez a közeli Sulyovszky-féle 48-as emlékházzal és a Szent Hubertus kápolnával.
Szabó Lajos, az Országos Erdészeti Egyesület Erdészeti Erdei Iskola szakosztálya titkára szakmai oldalról világította meg az erdei iskolák szerepét többek között a fenntarthatóság gyakorlatának megvalósítása érdekében.
Áttekintette az hazai erdészeti erdei iskolázás húszéves múltját, és emlékeztetett a szakosztály 1996-os megalakulására.
A cél egy szakmai műhely létrehozása volt, amely egy országos erdei iskolai hálózat létrehozásához nyújt segítséget.
A Vackor Vár 2003-as létrehozását „szuperberuházásként” aposztrofálta, mely létesítmény azóta is a hálózat egyik legerősebb szakmai láncszeme.
Reményét fejezte ki, hogy az erdőgazdálkodók az erdei iskolákat a fenntartható fejlődés egyik legfontosabb műhelyeként, a környezeti nevelés leghatékonyabb módjának tekintsék.
Végh Zita középiskolás diák, többszörös visszatérő erdei iskolás megkapó visszaemlékezését hallgatták meg az ünneplők, majd ismét a zene emelte a hangulatot.
Végezetül Vajda Rudolf iskolavezető vezetésével a vendégek megtekintették az új létesítményt, a műhelyt és bemutatótermet. Z.Z.