Győri Erdőgazdasági Helyi csoport a Hanságban (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
Fotó: Greguss László Géza

2011. november 6. - Az Országos Erdészeti Egyesület Győri Erdőgazdasági Helyi Csoportja 2011. október 25-én a Fertő Hanság Nemzeti Parkbéli kollégákkal együttműködve szakmai napot tartott a déli-Hanságban. Délelőtt 9 órakor találkozott a mintegy 50 fős társaságunk a Csíkos-égeri Madárvártánál.
Image
A délelőtti terepi program témája a Fertő-Hanság Nemzeti Park természetmegőrző tevékenységével való ismerkedés volt. Első állomásként az Osli-Hany projekt élőhely rekonstrukciós munkái folyamatban lévő beruházását tekintettük meg. A NP Igazgatóság részéről Pellinger Attila elmondta, a korábbi időkben az volt a tendencia, hogy a homokos, szikes, lápos területeket hasznosították fásítással. Így jöttek létre ezen az eredetileg nem erdősült területen éger erdők, majd az azt felváltó nyárasok és egyéb kemény lombos erdők, miközben lecsapolási munkálatokat, tőzegbányászatot végeztek. Ma ezeken a helyeken a természetvédelmi célok kerültek előtérbe, a vizes élőhelyek védelme kapott elsőbbséget. A 2001-ben megvalósult Nyirkai-hanyi vizes élőhely rekonstrukciós beruházás után (sikeressége alapján felvették a Ramsari területek listájára) ez a projekt most egy újabb kb. 500 hektáros területen fogja a vízi társulások létfeltételeit biztosítani, egy korábbi állapothoz hasonló világ visszaállításával.
Image
A következő helyszínen a bivalycsorda és a szürke marha gulya telelőhelyén Kozák Gábor és Lázár Miklós kollégák szolgáltak részletes adatokkal az őseink által tenyésztett állatfajtákról. Elmondták, hogy tevékenységükkel nemcsak a fajtafenntartást és génmegőrzést szolgálják, hanem ezzel a tevékenységgel tudják megfelelően karban tartani a hansági réteket, úgy, hogy a védett növényeknek, állatoknak megfelelő élőhelyet, fennmaradást tudjanak biztosítani. A legeltetéseket, kaszálásokat a védett madarak (pl. haris) fészkelési idejéhez igazítják, de kaszálás idejének megállapításakor a téli takarmánynak szánt széna tápértékét is figyelembe veszik. A génmegőrzést szolgáló tenyésztés mellett húsfeldolgozási célra jövedelmet hozó árutermeléssel is foglalkoznak, annak hasznával a természetvédelmi célú tevékenységüket segítik.  
Image
Ebédre a vitnyédi Göbös majorba érkezett a társaság, ahol ebéd után Balsay Endre és Balsay Sándor tartottak könyvbemutatót a helyi csoport tagjai számára. Az erdőmérnök testvérpár közös munkája a „Hansági Égeresek” az égergazdálkodás helyi történetének feldolgozása. Neves elődjük, Balsay László erdőmérnök édesapjuk és saját erdészetvezetői tapasztalataik, kutatásaik alapján mutatják be e vidék erdőgazdálkodásának történetét, gyakorlatát, jelentőségét. A jelenlevők mindegyike nemcsak a színes, élvezetes ismertető előadásokkal gazdagodott, hanem megkapta a könyvnek a szerzők által névre szólóan dedikált példányát is.
Image
Balsay Endre

Balsay Endre a Varga Andrással közösen írt, a nyomdából éppen kikerült másik könyvét is bemutatta: a „Menekülés a hazából” című kötet az 1956-os forradalom leverése után a Déli-Hanságon keresztül nyugatra menekülőknek állít emléket. A szerzők megfogalmazása szerint: „…megkésetten, a feledés határán lévő emlékek összegyűjtésével a déli-Hanságon át a Hanság-főcsatornáig, tehát az országhatárig tartó menekülés történetét, annak természeti, tárgyi és közéleti feltételeit, a helyi lakosság segítőkészségét kívántuk megörökíteni, az utókornak megmutatni.” GLG
Image
Balsay Sándor


A szakmai napról képek megtekinthetők a fotóalbumok között, valamint a KAEG Zrt. honlapján http://www.kaeg.hu/php/fotok/galeriak/kepek.php?mit=58



 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.