2012. szeptember 23. – Szigetszentmiklóson, a Flora Hungaria Nagybani Virágpiac területén tartották szeptember 22-én az országos fakitermelő bajnokság döntőjét. Az ideális meteorológiai körülmények segítették a hét számból álló verseny lebonyolítását.
A 10 órakor kezdődött megmérettetésen 36 csapat, több fordulóban állt rajthoz a színpad két oldalán berendezett versenypályákon.
A csapatok a műsorvezető jelzésére kezdhették a munkát: a gallyazást, választékolást, darabolást, hasítást, felkészítést, majd a szerelést.
A mezőnyben olyan neves versenyzők is rajthoz álltak, mint a világbajnokságon remekül szereplő Juhász István és Rittlinger Róbert.
Minden csapat munkáját egy-egy versenybíró értékelte, mérte az időt és a munka minőségét.
A XI. STIHL Országos Fakitermelő Bajnokságot jelenlétével megtisztelte Vasas Csaba, Bükkzsérc polgármestere is. 2013-ban a következő országos megmérettetésnek ugyanis a hegyvidéki település ad helyet.
- A fakitermelő világbajnokság magyar „know how” – magyarázta Bakon Gábor, az Andreas STIHL Kereskedelmi Kft vezetője. – Az 1970-es évek legelején rendeztek először ilyen versenyt. A küzdelem időre megy, és a munkabiztonsági vétségért is büntetőpontokat vonnak le.
A szakember a ForestPress-nek elmondta, hogy nem „idegen” tőle a fakitermelés, hisz’ 1980-ban, még a soproni Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskolában szerezte meg a 73. sz. szakmai gépkezelői igazolványt.
A verseny célja, hogy minden fakitermelő brigádhoz eljussanak, és modellezzék a biztonságos munkavégzést. A versenyzők a Stihl-től kapott ingyenes védőfelszerelésben lépnek pályára, s a győztesek és helyezettek pénzjutalomban részesülnek.
Nem mellékes szempont az sem, hogy a fakitermelő munkát népszerűsítsék. A versenyen közvetlenül megtapasztalhatja a közönség, hogy a fakitermelés nagyon kemény és veszélyes munka, tehát kellő megbecsülés illeti azokat, akik ezt a hivatást választják. (A nemzetközi munkatudományi adatok szerint a legtöbb energiafelhasználással járó munkavégzés – a szerk.)
Bakon Gábor hangsúlyozta, hogy a cégnek két területen van társadalmi kötelezettségvállalása: a munkabiztonság területén és a parlagfű irtásban.
A Stihl műszaki újdonságai közül kiemelte, hogy három éve indult a kibocsátás-csökkentési program, először a kisebb űrtartalmú gépeknél, és ebben az évben a nagyobb teljesítményű – professzionális – motorfűrészekkel fejeződik be a csere.
A nemzetközi előírások szerint ma már nem lehet importálni, forgalmazni a szigorú szén-dioxid kibocsátási normáknak meg nem felelő gépet.
Másik újdonság a gépek elektronikus vezérlése. Eddig a tengerszint feletti magasság, a hőmérséklet függvényében kézzel kellett a beállításokat elvégezni az optimális teljesítmény érdekében. Egy – a porlasztó mellett elhelyezett – csip szabályozza, optimalizálja a benzin-levegő keverékarányt, ezzel a fordulatszámot is.
Ez az M-Tronic elnevezésű technológia egyelőre, drága, ezért csak bizonyos típusoknál alkalmazzák – magyarázta Bakon Gábor. – Aki tehát nem akar kézzel állítgatni, az bátran válassza az új megoldást.
A hagyományos technológiát is megtartják majd párhuzamosan az új mellett.
Ugyancsak újdonság az akkumulátoros meghajtás is, amely a jövő erőforrása lehet. Ez egyelőre a hobbi felhasználóknak jelent alternatívát: környezetbarát és egyszerűbb technológia.
Az alkalmazott akkumulátor sokoldalú, mert kompatibilis a motorfűrészen kívül a Stihl szegélynyíróhoz, a sövényvágóhoz, a lombfúvóhoz, a magassági ágvágóhoz, a magas sövénynyíróhoz, a seprőgéphez és a Viking fűnyíróhoz. Egyelőre 20 percnyi üzemidő és a sövénynyírásnál 300 m2 a teljesítménye. Az árusítását ősszel kezdik a szakkereskedésekben.
A XI. STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság végeredménye:
I. a VADEX ZRT csapata
II. a Ritrovi Kft 2. csapata
III. a Patent 3H Kft csapata
Az eredményhirdetést követően került sor a Timbersports bemutatóra, amelyet a Gyapjas Norbert, Juhász István, Rittlinger Róbert, Strubel József összetételű magyar válogatott tartott.
A Stihl-márkát erősítő bemutató ez a nemzetközi versenysorozat, amit Timbersports Show néven ismerhet a közönség, s amelynek az idei világbajnokságát a norvégiai Lillehammerben, az egykori olimpiai csarnokban rendezték a közelmúltban. A két verseny természetesen kapcsolódik, de míg a fakitermelő verseny a munkát modellezi, addig a Timbersports Show a látványelemeket részesíti előnyben. (zé)