Tamási történelme az OEE Tamási Helyi Csoport rendezvényeként (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. december 13. - Az Országos Erdészeti Egyesület Tamási Helyi Csoport 2012. december 5-i Erdész Klub rendezvényének vendége Deák Istvánné helytörténész volt. A Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. székházában a szervezők egy várostörténeti összefoglalóra, a település és környékének az erdőgazdálkodással, vadászattal kapcsolatos fontosabb eseményeinek taglalására kérték fel a nyugdíjas pedagógust, Tamási múltjának kiváló ismerőjét. A rendelkezésre álló időkeretben áttekintette a történelmi múlt legrégebbi fellelhető helyi vonatkozású régészeti emlékeitől indítva a különböző korok hagyatékát. Lényegre törően kifejtette a helyi társadalmi, gazdasági fejlődéssel együtt járó igazgatási, kulturális, oktatási változásokat. Kiemelten foglalkozott a település mai arculatát meghatározó középületek építésével. A szakmai hallgatóságnak összegyűjtötte Tamási és a kistérség életében mindig meghatározó szerepet betöltő gyulaji erdő legkiemelkedőbb mozzanatait, az Esterházyak vadászatait, az általuk építtetett vadászkastély kalandos hasznosítását napjainkig. A fiatalabb erdészek és vadászok sok érdekes, általuk még nem ismert információt tudhattak meg a zrt. kezelésében lévő hajdani vadasparkról, a Sissy-kert létesítéséről, a Várhegy erdősítéséről, a világhírű gyulaji dámok vadászatáról, a mai parkerdőről.
Megemlékezett azokról a később egyetemi oktatókká, szakírókká váló erdőmérnökökről – Mihályfy (Mayer) Zoltán, Szántó István, Bencze Lajos, Ágfalvi Imre, Szabolcs József, Lux Barna, Rimmel Pál –, akiknek szakmai munkája máig hat ezen a szakterületen. Tamási arra is büszke lehet, hogy a helyi pedagógusok és diákok már 1806 májusában – 100 évvel megelőzve Darányi Ignác miniszter által bevezetett „Madarak és fák napját” - kivonultak a közeli erdőbe, hogy egy vidám napot együtt töltsenek el a természetben. Ezt a szép hagyományt az 1980-as évektől éppen Margit néni kutató munkájának eredményeként elevenítették fel tanítványai és kollégái a parkerdőben tartott májusi rendezvényeken.
Az előadást követő kötetlen beszélgetésbe bekapcsolódott a férj, Deák István erdőmérnök, a vállalat nyugalmazott igazgatója is, aki a találkozónak helyet adó székház megépítésének titkaiba avatta be a hallgatóságot. Antli István


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.