2015. február 22. – A cél: olyan szakmai háttér megteremtése, amely lehetővé teszi egy országos döntéstámogató rendszer és egy agrárklímacentrum létrehozását
A Lajta-Hanság Zrt. konzorciumi vezetésével és Mátyás Csaba akadémikus szakmai irányításával kezdetét vette a két évvel ezelőtt startolt Agrárklíma kutatás második szakasza.
A külföldi vendégelőadókat követően Bakos István projektmenedzser ismertette a kutatást a konzorciumvezető Lajta-Hanság Zrt képviseletében.
Bidló András közben elmondta, hogy a Lajta-Hanság Zrt részvétele a gyakorlati jelleg egyik biztosítéka, vagyis az eredmények gyakorlati hasznosítása kiemelt cél.
Bakos István elöljáróban kifejtette, hogy a Versenyképesség és Kiválósági Szerződés egy kiemelt ágazat nemzeti vagy regionális szinten jelentős szereplői által kidolgozott, jövőbe mutató, stratégiai jelentőségű, szakmailag jól körülhatárolt és összefüggő K+F feladatok megoldására irányul. Ennek megfelelően a konzorcium tagjai között a felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek mellett nagyvállalatokat is találunk. A konzorciumvezető Lajta-Hanság Zrt a magyar mezőgazdaság egyik meghatározó vállalkozása. A társaságot a Nyugat-magyarországi Egyetemhez évtizedes oktatói és kutatói együttműködés köti.
A konzorcium további tagjai: az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szent István Egyetem, a NAIK Erdészeti Tudományos Intézet, a SEFAG Zrt, a CH Imperiál Zrt., a DigiTerra Kft.
A projekt tárgya az agráriumban fokozottan klímafüggő ágazatok sérülékenységének, veszélyeztetettségének vizsgálata, és olyan szakmai, tudományos háttér megteremtése, amely lehetővé teszi egy országos döntéstámogató rendszer és egy agrárklímacentrum létrehozását.
A jelenlegi projekt támaszkodik az 2012-2014 között zajlott Agrárklíma -1 projekt eredményeire. A projekt négyéves futamidővel zajlik, az összköltsége 1,7 milliárd Ft-ot tesz ki.
A kutatás a klímaváltozás előre vetített térbeni és időbeli változását és az alkalmazkodás lehetőségeit vizsgálja.
A részprojektek az alábbiak:
- Országos döntéstámogatási rendszer fölépítése, a különböző regionális klímamodellek együttes elemzése (térinformatikai adatbázis) – témavezető dr. Borovics Attila (NAIK ERTI)
==> a gazdasági technológiák, azok energiamérlege, fenntarthatósága, a várható földhasználati változások, klimatikus visszahatások, a társadalmi kockázatok, a vidékfejlesztés perspektívái;
- Az erdő és vadgazdálkodás feltételeinek változása – témavezető dr. Náhlik András (NymE EMK)
==> a termőhelyek változásának hatása a fatermelésre, az aszály stressz korlátozását segítő technológiák elemzése, a biotikus és abiotikus károk klímafüggése, a vadgazdálkodás és az erdőművelés fenntartható harmonizálása;
- A természeti erőforrások, ökoszisztémák ökológiai szolgáltatásai és fenntartásuk – témavezető dr. Lakatos Ferenc (NymE EMK)
==> a természeti tőke és az ökológiai szolgáltatások fenntarthatósága, a talaj termőképességének változása, a szén-dioxid kibocsátás, a fafajok alkalmazkodóképessége és diverzitása;
- A mezőgazdasági produkciók kilátásai, a technológiák szerepe a klímaváltozás kihívásainak megoldásában – témavezető dr. Neményi Miklós, az MTA levelező tagja (NymE MÉK).
==> a biodiverzitás fenntartása, a klímaváltozási szélsőségekhez alkalmazkodó technológiák, a legelő és apróvad-gazdálkodás, a bioenergia lehetőségei;
Az előrejelzéseken kívül stratégiát dolgoznak ki és a javasolt teendőket is megadják rövid illetve hosszú távon.
A projekt egyedülálló abban a tekintetben, hogy a klímafüggő ágazatok rendszerszemléletű megközelítésére épül. Az egyes részterületek, a szántóföldi gazdálkodás, a rét- és gyepgazdálkodás, az erdőgazdálkodás és a vidékfejlesztés összefüggéseinek feltárása, rendszerben való tárgyalása újszerű, ilyen jellegű más vizsgálat nem ismert. (z)