2013. július 14. - Süttő-Tata, 2013. július 11-12. - Tatán, az Esély Budapest Alapítvány és középiskolai kollégium színháztermében július 11-én reggel vette kezdetét a 2013. évi erdészverseny. A benevezett versenyzőket Lomniczi Gergely, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára köszöntötte, majd szólt a résztvevőkhöz Szabó Vendel, az OEE technikus alelnöke, Szalai László, a versenyt rendező Budapesti Erdőgazdaság vezérigazgatója, Kocsis Mihály, a társrendező Vértesi Erdő Zrt. vezérigazgatója, Wisnovszky Károly, a NÉBIH Erdészeti Igazgatóság vezetője, dr.Folcz Tóbiás, a NymE Roth Gyula Szakközépiskola igazgatóhelyettese, Szimicsek László, a Budapesti Erdőgazdaság Süttői Erdészetének igazgatója, valamint Schmotzer András, a verseny egyesületi koordinátora.
Szalai László hangsúlyozta, hogy az erdészek pótolhatatlanok a szakmában, mert olyan gyakorlati tudás birtokában vannak, amely egyedül az övék.
A köszöntések után Keresztes György, a Budapesti Erdőgazdaság vezérigazgató-helyettese ismertette a verseny menetét, majd a versenyzők rajtszámot húztak, és a számok alapján kettévált a mezőny. A résztvevőket a továbbiakban csak a számuk alapján értékelik és tartják nyilván.
A versenyzők egyik fele máris hozzákezdett az elméleti feladatok megoldásához és a felismerési kérdések megválaszolásához.
A többiek, pedig elutaztak a verseny gyakorlati terepére, a Süttő-Alsóvadácsi erdőbe.
A kétévenként rendezett verseny meghirdetője 2013-ban is az Országos Erdészeti Egyesület volt.
A kétfordulós egyéni verseny első fordulóját az erdőgazdaságok rendezték, illetve a MEGOSZ szervezte, a második forduló, pedig a 144. Vándorgyűléssel együtt lebonyolított országos döntő. Ennek szervezését 2013-ban a Budapesti Erdőgazdaság Zrt vállalta.
A verseny résztvevői az erdőgazdálkodásban dolgozó, felsőfokú erdészeti képesítéssel nem rendelkező erdésztechnikusok.
Az első forduló győztesei jutnak a második fordulóba, az országos döntőbe (elvileg 22 erdész), a döntő magánerdészeti versenyzői, pedig a hat OEE-régióban megszervezett verseny első helyezettjei lesznek (elvileg 6 erdész).
A verseny elméleti és felismerési feladataiban 250 illetve 100 pontot lehetett elérni. A gyakorlati feladatoknál 800, a vadászati feladatoknál, pedig 100 pontot kaphattak.
Az elméleti kérdések a következő témaköröket foglalták magukba: Erdőművelés, erdőhasználat, gépészet, biztonságtechnika, gazdálkodási jog, vezetés, szervezés, szakigazgatás, természetvédelem, erdőrendezés, erdőfelügyelet, vadgazdálkodás, erdővédelem, földmérés, térképészet, birtokpolitika. A megoldásra 120 perc állt rendelkezésre.
A felismerési feladatok a következőket tartalmazták: Fa- és cserjefajok téli hajtása, fa- és cserjefajok levele, fa- és cserjefajok termése, illetve magja, fontosabb fafajok famintái kéreggel, fontosabb típusjelző növények, erdei károsítók, kórokozók, kór- és kárképek, ehető és mérgező gombák, vadászható és védett erdei madár- és emlősfajok, vadnyomok. A feladat elvégzéséhez 30 perc áll rendelkezésre. (z.)