2014. szeptember 12. - Megalakulásának 25 éves jubileumát ünnepelte a Magyar Természetvédők Szövetsége a Fővárosi Állatkertben
A szövetség szokásához hűen érdekes és tartalmas szakmai programokat kínált a Fővárosi Állatkertben tartott alkalmon. A szervezők a jeles napon arra hívták fel a figyelmet, hogy csakis az
értékközpontú gondolkodás, a természetet óvó, mértékletes életmód ad esélyt a boldog és tartalmas életre.
Az állatkerti Varázshegy barlangjának sejtelmes sötétjében a vendégeket házigazdaként Persányi Miklós, a Fővárosi Állat és Növénykert főigazgatója üdvözölte, aki utalt az Állatkert alapítására és missziójára. Ebből a misszióból adódóan keresi a társaságát azoknak a szervezeteknek, amelyek hasonló küldetést teljesítenek – fogalmazott az egykori eszdéeszes környezetügyi miniszter. Nem kis büszkeséggel közölte, hogy 2014-ben az Állatkertet is jelölték Príma díjra.
Farkas István Tamás, az MTVSZ ügyvezető elnöke emlékeztetett a 25 évvel ezelőtt történtekre, a szervezet alakulására, amely az akkori célok szerint ma már országosan képviseli a természetvédelem ügyét. Ma már 118 tagszervezetük van, (melyeket többé kevésbé ismerhetünk a különböző tiltakozó kampányok aláírási íveiről), és minden megyében jelen vannak.
A megnyitóra Kövér Lászlót, az Országgyűlés elnökét, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács elnökét kérte mikrofonhoz.
A házelnök egy képzeletbeli fotóalbumot lapozott föl beszédében, amelyben együtt lehettek a szervezet alapítóival. Az egyik jelentős esemény emlék-fotója a Bős-Nagymaros vízi erőmű elleni tiltakozásról szólt. Egy másik sarokpont az ország belépése az EU-ba, amelynek kapcsán ritkán emlegetik, hogy mennyi természeti értéket vittünk be a közösbe. Sajnos az EU nem érzékeny az egyéni gondokra, így fordulhat elő egyrészt a verespataki ciánbotrány, másrészt az emberéleteket követelő vörösiszap-katasztrófa. Ám a pillepalackok újrahasznosításában szép eredményeket ért el a kontinens.
2008-ról a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megalakulása maradhat emlékezetes, 2011-ből pedig az új Alaptörvény elfogadása.
A házelnök kiemelte, hogy szükség van a megújuló kreativitásra, s a közös felelősség és feladatok tekintetében kiemelte: A természet megóvása nem a környezetvédelemben, mint technikában kezdődik, hanem az erkölcsi eszméléssel, a felelősségteljes és hosszú távú hatásokkal is számoló döntéshozatallal, a gazdasági fejlődés természetének, módjának helyes megválasztásával.
Még mindig nem számoltuk fel a szocialista tervgazdaság nyomait, mert sok helyütt kicsinyes, anyagiakban való gondolkodás dívik. Holott föl kellene ismerni a természet mélyebb értelmét! A természet a teljes emberi életet tükrözi, a nemzeti önazonosságunkat hordozza, azt a hagyatékot, amit az elődeinktől kaptunk.
Morális válságban élünk - figyelmeztetett a politikus -, nyelvek, kulturális szokások tűnnek el, s a fejlett országokban fogy a népesség.
Mint az látható, nem kis feladatok tornyosulnak a természet védelme érdekében szövetkező emberek közössége előtt. Önök azonban támaszkodhatnak tapasztalataikra, hagyományaikra, s arra az erkölcsi tőkére, amit 25 éves tevékenységükkel felépítettek – zárta gondolatait Kövér László.
Ezt követően Láng István akadémikus, az MTVSZ tiszteletbeli elnöke telefonüzenetét hallgatta meg az ünneplő gyülekezet. Két fontos dologra hívta föl a figyelmet: a természeti értékek szolgáltatásainak bővülésére, valamint természet védelmében való társadalmi részvétel növekedésére.
Az akadémikus köszöntője után izgalmas pódiumbeszélgetés következett a fenntartható fejlődés esélyeiről.