2014. október 29. – A kutatást a következő négy évben az egész országra kiterjesztik.
A Földművelésügyi Minisztérium Darányi Ignác termében került sor 2014. október 29-én arra a projektzáró konferenciára, amely az „Agrárklíma - az előrevetített klímaváltozás hatáselemzése és az alkalmazkodás lehetőségei" című kutatás ünnepélyes zárórendezvénye volt.
Faragó Sándor rektor (Nyugat-magyarországi Egyetem) elnöksége mellett Feldmann Zsolt helyettes államtitkár (Földművelésügyi Minisztérium) Felkészülés a klímaváltozásra az agráriumban című előadásával kezdődött a konferencia. (Az előadás ismertetésére visszatérünk.)
A TÁMOP 4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0013 „Agrárklíma" projekt célja egy döntéstámogató rendszer felállítása volt a klímaváltozás feltételeihez való alkalmazkodás érdekében, amely előrevetíti az évszázad során várható változásokat, és egyúttal gyakorlati javaslatokat is kínál a megfelelő módszerek, eljárások alkalmazására és a károk megelőzésére. A javaslatot egy mintakörzetre, Zala megyére dolgozták ki, a következő négy évben azonban, az Agrárklíma 2 projekt keretében az egész országra kiterjesztik. A projekt az Európai Unió és a Magyar Állam 870,26 millió Ft-os támogatásával valósult meg.
A jelenlegi földhasználati módokat tekintve Magyarország területének jelentős része ökológiai határhelyzetben helyezkedik el. Az előrevetített klímaváltozásra felkészülést és az alkalmazkodást jelentősen nehezíti, hogy éppen a klímafüggő agrárágazatokban (nem öntözött szántóföldi növénytermesztés, legeltető állattartás, erdészet) a jövőben várható hatások és hozamok csak nagy bizonytalansággal becsülhetők előre. Az „Agrárklíma" projektben a gazdálkodók igényeit figyelemmel kísérve határozták meg a kutatási feladatok megoldását.
A projekt szokatlanul nagy időtávlatokat vesz figyelembe, emellett az agrárium három klímafüggő szektorát együttesen kezeli. A komplex tartalmú alapkutatás eredményei egyrészt lehetővé teszik a legfontosabb változások tendenciáinak előrevetítését, másrészt alapul szolgálhatnak egy geoinformatikai alapon kialakított döntéstámogató szakértői rendszer kiépítéséhez az agrár-szféra gazdasági szereplői és szakigazgatási szervezetei számára. Mindez elsőrendűen szolgálja a vidékfejlesztés érdekeit is.
A kutatási eredmények igazolták, hogy a várható klímaváltozás következtében a mezőgazdaság és erdészet termőhelyi feltételei is változni fognak. Az országot átszelő szárazsági határ gyors átalakulások színhelye, elsősorban a síkvidékek klimatikus veszélyeztetettsége nagy. Ez nemcsak a földhasználati módok hozamait, azok technológiáját és az aktuális biodiverzitást fogja érinteni, hanem az élő rendszerek ökológiai szolgáltatásait és a földfelszín jellemzőit is, ami visszahat magára a változó klímára is.
Mind az erdőgazdaság, mind pedig a mezőgazdaság tekintetében az éghajlat változásával együtt járó hozamváltozások előrebecsülhetők, és lehetőség van a kockázatok és előrevetítési bizonytalanságok felmérésére is. Számos esetben az eredmények alapján technológiai javaslatokat és gazdasági, sőt szociális következtetéseket is megfogalmazhattak. A kitűzött cél szerint a gazdálkodó/területkezelő közvetlenül a saját területére vonatkozó adatokhoz juthat a közeli vagy távolabbi jövő kilátásairól.
A projekt a Nyugat-magyarországi Egyetem koordinálása mellett két további partnerrel, a NAIK Erdészeti Tudományos Intézettel és a Zala Megyei Kormányhivatallal szoros együttműködésben valósult meg. További információ: http://www.agrarklima.nyme.hu és a www.ertigis.hu/index.php/projektek/agrarklima oldalakon.