2014. november 24. – Ünnepélyes külsőségek között adták át a Pápa-öreghegyi kilátót 2014. november 21-ikén.
Az egykori rádiólokátor helyét elfoglalta egy békés, távolba nézést szolgáló objektum.
A város kitüntetett pontján, a Hagyományok hegyén emelt kilátó avatására szép számmal érkeztek érdeklődők nem csak szakmai körökből.
Az ünnepi alkalmat megtisztelte jelenlétével többek között Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség államtitkára, Polgárdy Imre, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, Szappan Csaba, Pápa város rendőrkapitánya, Tóth Kálmán, a Hagyományok Hegye Egyesület elnöke.
Az avatóbeszédek sorát Varga László vezérigazgató nyitotta meg.
A vezérigazgató utalt a nap másik fontos eseményére, a délben Franciavágáson átadott műszaki létesítményekre, a 205 millió forint értékű, önerőből megvalósított munkahelymegőrző termelő beruházásra.
A kilátó egy jelkép, mely helyével a régmúltra emlékeztet, de magasságával a távolba tekintést szolgálja – ecsetelte az objektum jelentőségét. - Pápa Város Önkormányzatával szoros összefogásban épült kilátót a Bakonyerdő Zrt. építtette, a kilátó és a közvetlen környezetében elhelyezett padok és asztalok építési költsége közel 24 millió forint volt, amelyet az erdőgazdaság biztosított.
A turisztikai attrakció fő célkitűzése, hogy Pápa városát is bekapcsolják a Bejárható Magyarország kormányprogramba. A város legmagasabb pontján, a 176 méteres Hagyományok hegyén, magasodik a faszerkezetű építmény, melynek 8,5 méteres kilátószintjéről pompás kilátás nyílik a városra, a Bakony hegyvonulataira, a Kisalföldre, a szerencsések pedig megpillanthatják az éppen felszálló katonai repülőgépeket is.
A terület Pápa Város Önkormányzatának tulajdonában van, a terület kezelője a Hagyományok Hegye Egyesület, a felépítmény pedig a Bakonyerdő Zrt. tulajdonát képezi – jelezte Varga László.
Emlékeztetett, hogy az önkormányzatokkal, a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal, és a civil szervezetekkel jónak mondható az együttműködésük, mely kapcsolatokat az elkövetkező években tovább szeretnék fejleszteni, bővíteni.
Különös jelentősége van manapság egy, a versenyszférában működő erdőgazdaság és a természetjárók közötti kapcsolatoknak – mutatott rá a vezérigazgató. - Akkor, amikor a természetvédelmi és a civil szervezetek újra és újra olyan kritikákat fogalmaznak meg az erdőgazdálkodókkal szemben, melyeknek legtöbbször valós szakmai alapjuk nincs – figyelmeztetett a szakember. - Az erdőgazdálkodók – különösen az állami erdőterületeket kezelők – fenntartható módon gazdálkodnak, ez pedig a vidéki Magyarország jólétét, az egész nemzet vagyonának gyarapítását is szolgálja. Az erdőgazdálkodás napjainkban negyvenezer család megélhetését biztosítja. Segíti az emberek helyben való megélhetését és számottevő nagyságrendben tehermentesíti az ország költségvetését – mutatott rá Varga László. - A természeti környezetnek jó gazdái az erdőgazdálkodók, hiszen elkötelezettek az erdőkkel való törődés iránt.
A Bakonyerdő Zrt. egy olyan erdőgazdaság, ahol a közjóléti beruházások nem pillanatnyi fellángolások vagy hirtelen ötletek, hanem átgondolt, egymásra épülő, valós társadalmi igényeket kielégítő tervezett tevékenység eredményeként valósulnak meg – hangsúlyozta a vezérigazgató. - Ennek a következetes tevékenységnek érkeztek egy újabb állomásához most a kilátó avatásával.
Az erdőgazdaság felismerte, hogy a társadalom természetes környezet iránti érdeklődésének felébredésével, a környezettudatos gondolkodás formálásában és a környezeti nevelésben is fontos szerepet kell vállalnia – emelte ki a szakember. - Ebben a felgyorsult világban is lehet a természet és a társadalom kapcsolata harmonikus.
Egyre nagyobb igény mutatkozik az erdők közjóléti és természetvédelmi funkciói iránt, ezért kiemelt feladat kifejezni elkötelezettségüket a társadalmi igények minél teljesebb körű kiszolgálására. Az eddig elzárt területek sorra megnyílnak a turisták előtt, hogy fizikailag és lélekben is erősödjön a természetjárók szülőföldhöz való kötődése.
Aki gyalog vagy kerékpárral érkezik ide, bizonyára nagy örömmel pihen majd meg az Öreghegyi kilátónál. A természetet járók választhatnak, hogy megpihennek és nagy akarattal, de tovább indulnak, mert hazánk egyik legszebb, természeti értékekben, történelmi emlékhelyekben igen gazdag térsége a Bakonyalja és Pápa városa, vagy itt maradnak és a kilátó közvetlen környezetében a „Hagyományok Hegyén” töltik el szabadidejüket.
A vezérigazgató emlékeztetett, hogy a Bakonyerdő Zrt. az elmúlt négy esztendőben mintegy 3,5 milliárd Ft értékben hajtott végre beruházásokat, legnagyobb részt saját erőből, kisebb részben pályázati forrásokból. Értelemszerűen a termelő beruházásokra fordították a legtöbb erőt és figyelmet, de a közjóléti fejlesztéseket is kiemelten kezelik.
A pápai központú Bakonyerdő Zrt. számára fontos, hogy minél jobban együttműködjön a város vezetésével, intézményeivel, segítse a városi rendezvények megvalósítását, tovább támogassa a sportegyesületeket, a kórházat és a rászorulókat – zárta szavait Varga László.
A vezérigazgatót követően dr. Áldozó Tamás, Pápa város polgármestere mondott köszöntőt.
Példaértékűnek nevezte a városvezető a Bakonyerdő Zrt felajánlását a kilátó megépítésére, és köszönetét fejezte ki a Hagyományok Hegye Egyesületnek, hogy az objektumot üzemeltetni fogja. Reményét fejezte ki, hogy a város valamennyi lakója felkeresi majd ezt a kilátót. A polgármester elmondta, hogy a Bakonyerdővel szeretnék folytatni az együttműködést, konkrétan a pápai külső és belső várkert megújításában.
Hangsúlyozta, hogy példaértékű volt és követendő a gazdasági társaság, a civil szervezet és az önkormányzat együttműködése.
A polgármester után Ugron Ákos Gábor, az FM helyettes államtitkára köszöntötte az egybegyűlteket.
Ezzel a jelképes létesítménnyel bizonyítva látja az államtitkár a kormány elvárását, miszerint az erdőgazdasági társaságok a helyi intézményekkel, társadalommal összefogva valósítsanak meg létesítményeket.
A kilátó azt is jelzi, hogy fából építkezünk – mutatott rá Ugron Ákos. – 2010 óta 45 kilátó épült vagy újult meg az erdőgazdaságok kezelésében – túlnyomórészt fából. Napjainkban közel 120 kilátó található az erdőkben, ami nemcsak nagy szám, hanem nagy felelősség is.
Az állami erdőgazdaságok hazánk 10 százalékán gazdálkodnak és adnak munkát, nyújtanak megélhetést a lakosoknak – emlékeztetett az államtitkár. – Ugyanakkor szolgálják a természet védelmét, hiszen a védett területek mintegy fele erdő.
Reményét fejezte ki, ha az emberek az erdészet szót hallják, akkor ezekre a szép létesítményekre gondolnak.
Ezt követően Szőke István Attila Földed illata, földed szaga című költeményét Kincses László mondta el.
Az avató ünnepség alkalmából dr. Áldozó Tamás polgármester, Varga László vezérigazgató és Tóth Kálmán egyesületi elnök együttműködési megállapodást írtak alá.
Végezetül pedig Áldozó Tamás, Kovács Zoltán, Ugron Ákos és Varga László átvágták a nemzeti színű szalagot és fölavatták az Öreghegyi kilátót. (zé)