2017. március 20. – A közel háromszáz éves múlttal rendelkező egyetemen oktatók, kutatók, tanulmányi előadók, informatikusok műszaki és gazdasági szakemberek összehangolt munkájára van szükség ahhoz, hogy a gyorsan változó külső körülmények mellett meg tudja őrizni értékeit, meg tudjon felelni a gazdaság és a társadalom elvárásainak.
2017. március 2-án, az egyetem Erzsébet utcai Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának aulájában gyülekeztek a meghívottak a névadó ünnepélyre. Soproni Egyetemisták Vadászkürtöseinek Baráti Köre fanfárjával jelezte az ünnepség kezdetét. Ezt követően bevonultak az egyetemi zászlók, illetve az elnökségben helyet foglaló vendégek és egyetemi tisztségviselők.
Ugron Ákos Gábor, az FM helyettes államtitkárát követően Dinnyés Álmos, az egyetem kancellárja emelkedett szólásra.
Köszöntöm Önöket a Soproni Egyetemen a megújuló tudásközpontban. Engedjék meg, hogy beavassam Önöket, milyen gondolatok mentén határoztunk úgy az egyetem vezetőivel közösen, hogy az egyetem nevét összekötjük a „megújuló tudásközpont” mottóval – kezdte köszöntőjét a kancellár.
2015 őszén kezdtünk hozzá az Egyetem stratégiájának megalkotásához. Ennek a folyamatnak az első lépéseként az Egyetem vezetése két napra összeült, hogy konszenzussal lefektessék azokat az alapértékeinket, amelyek alapján a következő négy év részletes terveit elkészítjük. Ezek a következők.
értékközpontúság: a jelenben képesek vagyunk az évszázados múlttal bíró értékeinket megőrizni, integrálni a jövő lehetőségeihez;
környezettudatosság: a Soproni Egyetem minden kara kötődik a környezet védelméhez, a természeti erőforrások tudatos és fenntartható használatának támogatásához;
kreativitás: a fejlődés mozgatórugója, olyan környezetet biztosítunk, ami elősegíti új megoldások, találmányok szabadalmak születését;
gyakorlatorientált szemlélet: az Egyetem a hasznosítható tudást biztosítja, úgy működünk, hogy megtaláljuk azokat a megoldásokat, amelyekre valóban szükség van;
együttműködés: az Egyetem sokszínű képzési, kutatási portfóliót biztosít, és ezek a területek csak egymással együttműködve, egymást erősítve tudnak igazán jól fejlődni – hangsúlyozta Dinnyés Álmos.
Ezek az értékek teszik lehetővé, hogy folyamatos megújulás szükséges ahhoz, hogy a megújuló, természeti erőforrásainkkal való gazdálkodás központja legyen a Soproni Egyetem Magyarországon belül és kívül –emelte ki a kancellár.
Tanult kollégáimmal folytatott beszélgetések rávilágítottak arra, hogy az előbb bemutatott értékek mennyire jól illeszkednek az oktatási-kutatási tevékenységeinkhez is. Egy példán keresztül ezt önöknek is bemutatom.
Az elmúlt két évben megtanultam, hogy egy értékes erdőnek százévnyi művelésre, gondoskodásra van szüksége ahhoz, hogy tiszta levegőt, pihenési, kirándulási és vadászati lehetőséget, valamint értékes faanyagot tudjon biztosítani. Egy ilyen erdő az állandóságot sugallja, de ez csak a felszín. Nagyon komoly munkát, kihívást jelent, hogy az erdő természetességét megőrizzük, hiszen a külső környezet napjainkban gyorsan változik. Erdőmérnökök folyamatos felügyeletét, beavatkozását igényli, hogy kibírja például a klímaváltozás hatásait. Pedagógusok munkájára van szükség ahhoz, hogy gyermekeink értékrendjébe már egész kiskorukban beépüljön természet tisztelete. Faipari és gazdasági szakemberekre van szükség ahhoz, hogy száz év munkájának eredménye új értéket teremtsen, okosan használjuk fel természeti kincseinket – foglalta össze a kancellár.
Az Soproni Egyetem is olyan, mint egy erdő. Közel háromszáz éves múlttal rendelkezik, látszólag állandó lehetne, de belülről tudjuk, hogy oktatók, kutatók, tanulmányi előadók, informatikusok műszaki és gazdasági szakemberek összehangolt munkájára van szükség ahhoz, hogy a gyorsan változó külső körülmények mellett meg tudja őrizni értékeit, meg tudjon felelni a gazdaság és a társadalom elvárásainak. A selmeci hagyományainkat akkor tudjuk megőrizni, ha a külső környezetünk változását felismerjük, megértjük és megtanulunk alkalmazkodni hozzájuk – hívta föl a figyelmet Dinnyés Álmos.
Ez történik most is. Bolygónk klímája változik, kutatóinknak ma kell megtalálni a következő 100 év várható kihívásainak megoldásait. Külső környezetünk változik, mai hallgatóink többsége már a Z generációhoz tartozik, oktatóinknak ehhez kell tudni alkalmazkodniuk. Változik az ország, a világ gazdasági működése, egyetemünk működésének igazodnia kell ehhez.
Folyamatos munkára van szükség ahhoz, hogy a Soproni Egyetem a megújuló tudás központja legyen ma és a jövőben is.
Ehhez kívánt a kancellár Mindannyiuknak jó szerencsét!