ForestPress fotók
Díjazták a Bakonyerdő Zrt Parkettagyárának PanLoc késztermékét. A fejlesztések folyatódnak, 2008-ban mintegy 450 milliós beruházásra kerül sor.
A Magyar Exporthitel Biztosító által tíz évvel ezelőtt alapított Magyar Termék Nagydíj 2007. évi pályázatán a nyertesek közé választották a Bakonyerdő Zrt PanLoc parketta gyártmányát is. Ez a termék elnyerte a Hungexpo különdíját is.
2007. szeptember 12-én a társaság zalahalápi üzemében bemutatón ismertették a díjnyertes terméket.
Horváth László vezérigazgató elmondta, hogy 58 cég adott be több mint hatvan pályázatot 2007-ben, s közülük 22 terméket választottak ki nagydíjra. A társaság az építőipari kategóriában pályázott a PanLoc parkettával.
Amint arról hírt adtunk, a díjat a közelmúltban az Országház Felsőházi termében adták át ünnepélyes külsőségek között.
A vezérigazgató kiemelte, hogy a kitüntetés azt is jelenti, a globalizálódó világunkban van értéke a minőségnek, a kis- és középvállalkozások által gyártott magyar terméknek.
A gyár több mint három évtizedes múltjára emlékezve megjegyezte, hogy 2002-ben a gyár gazdasági mélypontra került, amelyből a kilábalás lehetősége is kétséges volt. Fölmerült az üzem értékesítésének lehetősége is, de végül maradt a társaság tulajdonában. A cég azt a stratégiát választotta, hogy fejleszteni, korszerűsíteni kell, növelni a termelés mennyiségét, piacbővítéssel együtt, amelyhez a marketingtevékenységet meg kell erősíteni. Az ÁPV ZRT támogatta ezt az elképzelést és a szükséges források nagy részét biztosította.
Horváth László ismertette, hogy az elmúlt időszakban mintegy 900 millió forintot fordítottak az üzem fejlesztésére. Ezek közül kiemelte a végmegmunkáló gépsort, valamint a lakkozó technológia megújítását.
Elmondta, hogy a jelenlegi siker csupán egy állomás, hiszen a fejlesztések folyatódnak, 2008-ban mintegy 450 milliós beruházást valósítanak meg. Ez elsősorban a költségcsökkentést és a logisztika javítását célozza. További jelentős fejlesztés a környezetvédelmi helyzetet lényegesen javító kazán és porelszívó rekonstrukciója.
A vezérigazgató megerősítette, hogy a PanLoc melletti döntés jó választás volt, a piac ezt visszaigazolta, s a várakozásokon felüli a kereslet és az értékesítés. A termékek 68-70 százalékát ez a gyártmány teszi ki.
Pintér Zoltán, az ÁPV ZRT munkatársa is emlékeztetett, hogy a ’90-es évek végén a vagyonkezelő a faipari tevékenységet visszaszoríttatta a társaságoknál. Ezt az időszakot a faipari üzemek privatizációja és bezárása jellemezte. Abban az időszakban nem álltak rendelkezésre a fejlesztésekhez szükséges források sem. 1998 után kezdődött meg az a reorganizációs tevékenység az ÁPV ZRT-nél, amelyre a privatizációból befolyt összegek segítségével nyílt lehetőség.
Kiemelte, hogy a médiumokban nem jelent meg a 19, tartósan állami kezelésben maradó erdészeti társasággal kapcsolatos vagyonkezelői tevékenység.
Elmondta, hogy nem csupán a zalahalápi üzem volt veszteséges 2002-ben, hanem a Bakonyerdő Zrt is 200 milliót meghaladó veszteséget könyvelhetett el. De, mivel a parkettagyár privatizációja sikertelen volt, így a társaság fejlesztési elképzelései támogatása mellett döntöttek.
Pintér Zoltán hangsúlyozta, hogy a PanLoc 2004-es bevezetése óta ez a termék egy sikertörténet. Különösen annak fényében, hogy a megtérülés és az értékesítés is a pályázati tervek szerint alakult. A tavalyi eredmény több mint 70 százalékkal haladta meg az előző évit. A társaság árbevétele a 2002. évi 5,2 milliárd forintról 2006-ig 7,8 milliárdra nőtt.
Ezek az eredmények arra is biztosítékot jelentenek, hogy a társaság a rábízott 62 ezer hektár erdőt magasabb színvonalon tudja kezelni.
Heinz Attila gyáregység-vezető köszönetet mondott a társaságnak, hogy a korábbi évek krízisét követően ekkora lehetőséget biztosított az üzem kollektívájának. A pár évvel ezelőtti sötét alagútban nem volt más lehetőség, mint az előre menekülés. Ebben a kockázatos munkában mindig számíthatott a képzett és tapasztalt munkatársaira, feletteseire. Ez az eredmény azt bizonyítja, hogy jó vezetés irányításával az állami cég is képes kiváló teljesítményre. Bejelentette, hogy az üzem dolgozói 3 millió forintnyi jutalomban részesülnek.
Sólyom Károly alpolgármester Tapolca Város Önkormányzata nevében elismerő oklevelet adott át a Bakonyerdő Zrt-nek. Az alpolgármester emlékeztetett, hogy a parkettagyár a város jelentős adófizetője, és a település lakói közül számosan ebben az üzemben találnak munkát és megélhetést. Z.Z.