Egy évvel ezelőtt elindult a közös gondolkodás, annak érdekében, hogy az ágazati kommunikáció szervezettebb és hatékonyabb legyen.
Az időközben bekövetkezett átszervezés és FVM vezetői váltások visszavetették a munkacsoport tevékenységét, de némi elmozdulás érzékelhető volt. Elkészült többek között az ágazati kommunikációs stratégia.
Különösen fontosak az ÁPV ZRT vezetőinek az ágazati kommunikáció témakörében tett biztató nyilatkozatai, és számos kézzel fogható, olvasható eredményük. Időközben megoldódott az FVM ágazati vezetői válsága, s ez is bizakodást adhat a munka folytatására.
Ilyen szakmai környezetben került sor 2007. szeptember 20-án az MGSZH Központ Erdészeti Igazgatóság székházában az ágazati kommunikációs munkacsoport ülésére.
Az értekezleten a szakma majd’ minden fontos szervezete és intézménye képviseltette magát.
Az FVM Természeti Erőforrások Főosztályát Szepesi András, az erdészeti osztály vezetője, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt Soproni Horváth Lajos sajtófőnök, az ÁPV ZRT-t Pintér Zoltán főmunkatárs, az Erdészeti Tudományos Intézetet Szabados Ildikó tudományos főmunkatárs, a FAGOSZ-t Mőcsényi Miklós főtitkár, a MEGOSZ-t Luzsi József elnök és Sárvári János főtitkár, az Országos Erdészeti Egyesületet Zétényi Zoltán szakosztályelnök, a házigazda MGSZH-t Kovácsevics Pál főtanácsos képviselte.
Kovácsevics Pál bevezetője után, Szepesi András köszöntötte a résztvevőket, és emlékeztetett az eltelt időszakra, amelyben a nehézségek ellenére születtek szerény eredmények. Utalt arra, hogy a Nemzeti Erdőprogramra már másodízben nem jutott forrás, és kétséges, hogy a jövő évben lesz-e a költségvetésben erre a célra fedezet. Ilyen kilátások ellenére kell jövőképet vázolni, és reményét fejezte ki, hogy mindenki érdekelt a kommunikációhoz a saját forrásai mozgósításában.
Kovácsevics Pál vitaindító referátumában hangsúlyozta azokat az általános kommunikációs üzeneteket, amelyeket feltétlenül el kell juttatni a közönséghez, hogy az erdészettel kapcsolatos számos téves információt cáfolják. Ehhez ki kell lépni az ágazatra kényszerített negatív képből, a védekező helyzetből, és összehangolt, rendszeres, tematikus tájékoztatási munkát kell végezni. Ennek egyik feltétele az ágazat belső kommunikációjának javítása. A forrásoldalt tekintve sajnálattal állapította meg, hogy az ágazat szereplőinek többsége pénzhiánnyal küzd, ezért elsősorban a szervezettség javítására és „apport” hozzájárulásokra alapozva kell előbbre lépni.
Pintér Zoltán arról számolt be, hogy az évekkel ezelőtt elkészült PR-stratégia alapján kezdték meg egy PR cég megbízásával a munkát, amelynek egyik eredménye az a közvélemény-kutatás, amelyről korábban a ForestPress is beszámolt. Az idei vándorgyűlés alkalmából jelent meg az egyik napilapban a társaságok munkáját bemutató összeállítás, és hamarosan beindul az erdő.hu oldal is.
Mőcsényi Miklós elmondta, hogy több mint tíz évvel ezelőtt is született egy kommunikációs terv, azonban annak megvalósításához akkor sem voltak meg a pénzügyi feltételek. Ma annyival biztatóbb a helyzet, hogy az érdekeltek felismerték a kommunikáció gazdasági szerepét is.
Luzsi József szerint „óriási” szükség van a kommunikációra, hisz az erdészetet defenzív helyzetéből csak így lehet kihozni. Kiemelte, hogy az idő pénz, gyorsan kell cselekedni, mert az „erdőtűz is gyorsan terjed”. Az operatív teendők fontosságát hangsúlyozta, és szorgalmazta egy kommunikációs szervezet és gazdasági alap létrehozását.
Szabados Ildikó különbséget tett az erdővel kapcsolatos általános ismeretek és az erdőgazdálkodás kommunikációs üzenetei között. Az előbbieket rosszabbnak ítélte, és a társadalom felé az erdővel kapcsolatos reális ismeretek közvetítését hangsúlyozta.
Soproni Horváth Lajos elsősorban az erdészettel kapcsolatos támogatások és pályázatok közzétételében biztosította a partnereket együttműködéséről.
Zétényi Zoltán kiemelte az ágazati videó és fotóarchívum létrehozását, a szakmai képanyagok megrendelésekor a sajtó szempontjainak figyelembe vételét. Szorgalmazta az ágazati szereplők honlapjainak összekapcsolását és a hírcserét. Meg kell oldani az Országos Erdészeti Egyesület közleményeinek eljuttatását az Országos Sajtószolgálathoz.
A találkozó résztvevői megállapodtak olyan szándéknyilatkozatok aláírásában, amelyekben vállalják a közreműködést egy szervezet alapításában, és az ágazati archívum működtetésében.
Szepesi András tájékoztatta a munkacsoportot, hogy ez év novemberében kerül sor az Európai erdők védelméért miniszteri konferencia ülésére, ahol többek között a jövő évi Európai Erdők Hete rendezvényeiről is döntés születik. Z.Z.