A Magánerdő Gazdálkodók és Tulajdonosok Országos Szövetsége éves nagyrendezvénye 2007-ben a Mocz és Társa Magánerdészeti Kft vendégszeretetét élvezte.
A társaság somogyszob-szentkeresztpusztai erdészeti csemetekertjében megrendezett találkozó főtémája a Bajorország erdészeti gyakorlata című konferencia volt.
Luzsi József MEGOSZ elnök megnyitójában leszögezte, hogy a magyar erdőgazdálkodás jelentős tényezőjévé vált a szövetség. Nem csupán kérnek, követelnek, hanem alternatívák vázolásával a gyors megoldásra törekednek.
A 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Vidékfejlesztési Terv erdőgazdálkodást érintő jogcímeinek elfogadása és indítása közel 100 milliárdot jelent az erdőgazdálkodók számára. Ez várhatóan minőségi változást hoz a magán-erdőgazdálkodók munkájában.
Fontos, hogy az erdőtelepítésen kívül a már meglévő erdők fenntartása is finanszírozhatóvá válik.
Kiemelte a szakmai színvonal emelésének fontosságát, és kellő tájékoztatást. Az erdőtörvény várható változásával kapcsolatban hangsúlyozta az erdő őrzésvédelmi kötelezettségének megszüntetését, és a saját jogú fakitermelés engedélyezését.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter képviseletében Kiss János, a Természeti Erőforrások Főosztálya újonnan hivatalba lépett vezetője válaszolt a MEGOSZ kérdéseire, melyeket a miniszterhez intéztek.
A főosztályvezető ígéretet tett, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv előírásaitól eltérően a szaktanácsadás nem csak hétévenként egyszer vehető igénybe, hanem minden évben. A jogszabály eme téves megfogalmazását ki fogják javítani.
Tekintettel arra, hogy az MVH nem tudja feldolgozni az október 15-ig beérkező támogatási kérelmeket, akinek a pályázata addig az időpontig beérkezik, saját felelősségére elkezdheti a telepítést, és nem számít megkezdett beruházásnak, ami egyébként kizáró ok.
A minisztérium számításai szerint idén, mintegy 15 ezer hektárra vonatkozó telepítési kérelmet fogadhatnak be.
A főosztályvezető kifejtette, hogy a Pénzügyminisztérium szerint az erdőtelepítésre adott támogatás is adóköteles. Az FVM álláspontja ezzel ellentétes, az első kivitel és az ápolás tekintetében van esély arra, hogy ne képezzen adóalapot. A jövedelempótló támogatás esetében már nem ez a helyzet, az mindenképpen adóköteles.
Az abiotikus károknál lehetőség nyílik az erdészeti potenciál helyreállítására támogatás igénylésére. 2008-ban nyílik reális lehetőség a kifizetésekre. Folyamatban van egy nemzeti kárenyhítési rendszer kidolgozása.
Az integrációs támogatásokra megvan a pénz az MGSZH-nál, a közeljövőben várható a kifizetés.
Az uniós társfinanszírozott támogatások kifizetések az MVH szűk keresztmetszete miatt csúsznak. A feldolgozás megkezdődött, a következő hetekben megkezdődhet a kifizetés.
Az Erdőtörvény módosításával kapcsolatban a főosztályvezető elmondta, hogy a parlament idei tervében ennek tárgyalása nem szerepel. A kormány viszont a közeljövőben tárgyalja a módosítás koncepcióját. Ebben szerepelnek a MEGOSZ észrevételei is. Várhatóan 2008. első felében kerül az Országgyűlés elé a javaslat. Ezt az is sürgeti, hogy január elsejétől megszűnik az erdőfenntartási járulék.
A kérelmekkel kapcsolatos adminisztratív terhek csökkentését nem ígérte Kiss János, mert a szakhatóságnak a kapacitása kisebb lett. Várhatóan alap adatlapot vezetnek be, amelyet minden támogatásnál ki kell tölteni.
A szakirányítást kétféle módon kívánják támogatni. Egyrészt a szaktanácsadási rendszerrel, másrészt nemzeti forrásból az integrációt. A kettő között nem lehet átfedés: a szaktanácsadás a tervezést, az integráció pedig az üzemvezetést, a terepi munkát segíti.
A 2008. évi költségvetést még nem ismeri, így a várható támogatási összegekről nincs információja. Az biztos, hogy 2010-ig minden nemzeti támogatást ki akar fizetni a kormány. A terveik szerint 2008-ban és 2009-ben csak a befejezett erdősítések után fizetnék ki a támogatásokat.
A 2005. évi adók 1 százalékából befolyt 216,2 millió forint felosztásához szükséges támogatási rendelet csak most született meg. A 2006. évi adófelajánlásból mintegy 247 millió érkezett be. A főosztályvezető kiemelte, hogy a társadalom igényli a támogatások felhasználásával kapcsolatos részletes tájékoztatást. A témához kapcsolódóan hangsúlyozta, hogy ezt a támogatási lehetőséget a civil társadalmi csoportok harcolták ki.
A vidékfejlesztési támogatás kifizetési jogcímeiről a közeljövőben születik döntés – fejezte be tájékoztatóját Kiss János.
Gyenesei István országgyűlési képviselő köszöntötte a találkozó résztvevőit, abban a megyében, ahol egykor a Balatontól a Dráváig el lehetett jutni úgy, hogy végig erdőben ment az ember.
Nádas József, az MGSZH Kaposvári Erdészeti Igazgatóságának vezetője felszólalásában áttekintette az erdészeti igazgatás megyei történetét, és elmondta, hogy jelenleg a 28 munkatárs 12 ügyfélfogadási irodát működtet. A kilenc erdőfelügyelő egyenként 20 ezer hektár erdő ellenőrzését látja el. A fakitermelési lehetőség 400 ezer köbméter, de legföljebb 280 ezer köbmétert termelnek ki évente. Elmondta, hogy ahol beindult az integráció, ott látványosan csökkent a rendezetlen erdők aránya. A megyében, a következő években mintegy 26 ezer hektár erdősítésére nyílik lehetőség. Végezetül bíráló szavakkal illette a túl magas vadlétszámot, a 2500 kilométernyi vadkerítést. Hangsúlyozta, hogy növelni kell a kilövést.
Eller János, Somogyszob polgármestere is köszöntötte a tanácskozás résztvevőit, kiemelve az erdészeti vállalkozások munkahelyteremtő szerepét.
A vendéglátó Mocz András ismertette a cég tevékenységét az 1000 hektár bejegyzett erdőterületen és az 5000 hektárnyi integrált birtokon. Az éves fakitermelésük eléri a nettó 20 ezer köbmétert. Kiemelte az elkezdett közjóléti fejlesztéseket, az erdei iskola épületét, a tanösvény és a foglalkoztató létrehozását. Tervezik még egy központi épület kivitelezését is.
A MEGOSZ elnöksége Bartha Pál nyugalmazott erdőmérnöknek ítélte a 2007. évi Rimmler Pál emlékérmet. Bartha Pál az ötletgazdája az integrátori hálózatnak, és elévülhetetlen érdemeket szerzett a magánerdő-gazdálkodás szakirányítása megteremtésében.
A sajtótájékoztatót követően került sor a bajor erdészeti szakemberek előadásaira.
Z. Z.