Nyírbátorban felavatták az ország legnagyobb kapacitású akácgőzölőjét
A hagyományos erdei faválasztékok és a fűrészipari fafeldolgozás terén a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. eddig is piacvezetőnek számított Magyarországon. Az erdőgazdaság az innovációban, a magas hozzáadott értékű munkában látja a további fejlődés lehetőségét, ezért valósította meg idei legnagyobb beruházását. A társaság Nyírbátori Fafeldolgozó Üzemében fölépített gőzölő berendezés évi 2000-2500 köbméter akác faanyag kezelésére alkalmas. Hasonló kapacitású gőzölőt Európában is csak bükk kezelésére használnak – tájékoztatta a ForestPress-t Kaknics Lajos, a NYÍRERDŐ Zrt. vezérigazgatója.
A Magyarországon mintegy 300 évvel ezelőtt megjelent akác mára hungarikummá vált. A NYÍRERDŐ Zrt. által kezelt 61 ezer hektár állami tulajdonú erdő 44 százalékát teszi ki a Nyírség aranyának tartott akác – így ez a fafaj eddig is meghatározónak számított az erdőgazdaságnál. Mintegy 170-féle primer-, és több mint 40 egyéb választék jelzi sokoldalú felhasználhatóságát. Kiváló alapanyaga a szőlészetnek, a kertépítészetnek, vagy éppen a gyermekjátszótereknek. Fája sokszínű – ez a tulajdonság viszont gátolhatja a bútoripari hasznosítását.
A most felavatott túlnyomásos gőzölő a fa színének és megmunkálási tulajdonságainak átalakítására alkalmas. A fűrészáru gőzölését a faanyag nemesítésének céljával végzik. A gőzölés a következő előnyökkel jár:
A faanyagban lévő feszültségek kiegyenlítődnek;
Nagy nedvességtartalmú fűrészáru egyenletes előszáradása következik be;
Csökken a faanyag vízfelvevő képessége;
Előnyös színváltozás következik be a keresztmetszetben;
Javulnak a megmunkálhatósági jellemzők;
A gőzölés hatására elpusztulnak a gomba spórák és a rovar kártevők.
A gőzölő alkalmazása nyomán nemcsak a fa felülete, hanem keresztmetszeti „mélységben” is ugyanolyan színt kap. Emellett a kezelés felpuhítja a keménysége okán az „ördög fájaként” ismert akácot, így az jól megmunkálhatóvá válik – utat nyitva a parkettagyártás és a remények szerint az asztalosipari felhasználás felé is. Az így előállított termék lehetőséget ad keménylombú trópusi fafajok kiváltására is. A túlnyomásos gőzölő berendezés a megszokottnál magasabb hőmérsékleten dolgozik, ezért a gőzölési idő lerövidül, és a kívánt színhatások sokkal egyenletesebben vezérelhetők.
Az akácgőzölő jó példája az egyetemi kutatómunka és a gyakorlati alkalmazás összehangolásának, hiszen a NYÍRERDŐ Zrt. elképzelései a Nyugat-Magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Karának szakemberei segítségével nyertek végleges formát.
A Nyírbátori Fafeldolgozó Üzemben elvégzett fejlesztés 190 millió forintba került: ebből 115 millió forint a tulajdonos ÁPV Zrt. támogatásából származik, a többi pedig az erdőgazdaság saját forrása. A gőzölő berendezés kialakításának költsége megközelítette a 65 millió forintot. A kazán korszerűsítése 80 millió, egy új porelszívó üzembe állítása 15,5 millió, a szárító új vezérlése pedig több mint 3 millió forintot emésztett fel. Új terméktároló raktár, szociális épület, térburkolat, csapadékelvezetés teszi teljessé a beruházást. A Nyírbátori Fafeldolgozó Üzem 80 családnak ad biztos megélhetést.
Az avató ünnepségen jelen volt dr. Veres János, pénzügyminiszter, Koleszár István, az ÁPV Zrt. Erdészeti és Agrárgazdasági Portfoliókezelő Igazgatóság ügyvezető igazgatója, dr. Molnár Sándor, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Kar dékánja, valamint Balla Jánosné, Nyírbátor polgármestere.