Fotó: Dobó István
A Pro Silva Egyesület a Bakonyerdő Zrt felségterületén teljesítette őszi „nagygyakorlatát”
Amint azt Dobó István, a Pro Silva Egyesület alapító tagja a ForestPress-nek elmondta, az alakulás idején, a’90-es évek közepén, a Pilisi Parkerdő Zrt kísérleti területet bocsátott az egyesület rendelkezésére.
Amint a szakember megfogalmazta, számára a Pro Silva egy olyan szemlélet és gyakorlat, amelynek segítségével elérhető a folyamatos erdőborítás és állandó erdőkép. A társadalmi megítélés pedig ennek alapján változhat meg az erdészeti tevékenységről. Ez a módszer a legszorosabban kapcsolódik ugyanis az erdők közjóléti funkciójához.
– Bár a Pro Silva módszer alkalmazói elsősorban annak gazdasági vonatkozásait hangsúlyozzák – hiszen éppen ebből az irányból érkeznek a leggyakoribb kétkedő bírálatok –, a nagyobb fatömeg, a jobb minőségű választék és a költséghatékonyság mellett a folyamatos erdőkép és a közjóléti funkció felértékelődése legalább olyan fontos. Magam, már 30 évvel ezelőtt is azokat a művelési-használati megoldásokat választottam, amelyek a legjobb feltételeket biztosítják a közjóléti követelményeknek. A Pro Silva módszer pedig a lehető legjobban teljesíti ezeket a követelményeket.
A Bakonyerdő Zrt területén, két helyszínen tanulmányozták a Pro Silva szemléletű erdőkezelés eredményeit. Bakonybél térségében a Magas-Bakonyban idős kocsányos tölgyes állományban, illetve Keszthely térségében idős szlavon tölgyesben értékelték a Pro Silva módszerrel végzett felújítások eredményeit.
A mintegy negyven résztvevő előzőleg meghallgatta Varga Béla Pro Silva elnök, Csépányi Péter (Pilis Parkerdő Zrt), Urbán Pál (Egererdő Zrt) és a házigazda Györkös Károly témába vágó előadását.