Újdonságok az erdészeti igazgatásban I. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

ImageFotó: Greguss László Géza

Az OEE Közönségkapcsolatok szakosztály évzáró sajtótalálkozója
Az 1300 milliárd forint forrással rendelkező Új Magyarország Vidékfejlesztési Program mintegy 9 százaléka erdészettel kapcsolatos támogatás.
2007. december 19-én az MGSZH Erdészeti Igazgatóság székházban tartotta ez évi utolsó összejövetelét a Közönségkapcsolatok szakosztály. Az ülés napirendjén szerepelő legfontosabb programnak az FVM Természeti Erőforrások Főosztály erdészeti osztály bemutatkozása ígérkezett.

Az élénk sajtóérdeklődéssel kísért bemutatkozás alkalmat adott az egész erdészeti igazgatás áttekintésére.
A főosztály munkatársait Kiss János főosztályvezető és Lapos Tamás osztályvezető mutatta be.
Kiss János bevezetőjében emlékeztetett az FVM közelmúltban lezajlott szervezeti átalakítására, melynek során a korábbi Erdészeti Főosztály illetékességi területe bővült, és a Természeti Erőforrások Főosztályhoz tartozik ma már az erdészeten kívül a vadászat, a halászat, a vízgazdálkodás, valamint az agrárkutatás és a biotechnológia is.
A főosztályvezető elmondta, hogy jól felkészült szakemberek irányítják a többi szakterületet is.
A szakma kommunikációjáról megállapította, hogy szűk körben folytattuk a tájékoztatást, az erdészek egymás között kommunikáltak, és a szélesebb társadalom felé nem jutott el az üzenetünk.
2008-ban szeretnének előbbre lépni, többek között a jogszabályalkotás terén is.
ImageLapos Tamás, az erdészeti osztály vezetője bemutatkozása után elmondta, hogy az átszervezést követően jelenleg hat munkatársával irányítja és intézi a magyar erdészeti igazgatás ügyeit.
Elöljáróban hangsúlyozta, hogy az agráriumon belül, a vidékfejlesztés részeként a jövőben a hatósági intézkedések mellett egyre inkább a támogatásokkal igyekeznek az erdészeti ágazati tevékenységet szabályozni.
Fontosnak tartja, hogy az erdészeti osztály valamennyi munkatársát bemutathassa, hiszen ennek a csapatnak a munkája eredményeként készül el többek között az új erdőtörvény szövege is.
Az osztály erdőmérnök munkatársai:
Dr. Gál Györgyné, szaktanácsadó, dr. Mózes Csaba tanácsos, dr. Nagy Dániel tanácsos, Ősz Előd vezető tanácsos, Szepesi András szakmai főtanácsadó, Ugron Ákos Gábor vezető tanácsos. 
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programról szólva az osztályvezető elmondta, hogy ebben az erdészet is jelentős szerepet kapott. Az 1300 milliárd forint forrással rendelkező program mintegy 9 százaléka erdészettel kapcsolatos támogatás. A program négy fejezete (tengelye): I. a versenyképesség növelése; II. a fenntarthatóság és környezetvédelem (itt érhető el az erdészeti támogatási források nagy része); III. a falusi turizmus, a vidéki élet minőségének javítása (e téren még sok a tennivalónk); a IV. a Leader-program, az alulról jövő kezdeményezések tengelye.
Az erdészeti ágazatban a versenyképesség növelését elsősorban a szakképzés és szaktanácsadás területén gondolják megvalósíthatónak. Kimondottan erdészeti jogcím az erdő gazdasági értékének növelése, amelyben két terület támogatása érhető el: az erdészeti gépbeszerzések és az erdőnevelési tevékenység. Harmadik nagyobb terület az erdészeti infrastruktúra fejlesztése, amelyben az erdészeti útépítési és vízgazdálkodási létesítmények támogathatók.
ImageA második tengely a vidékfejlesztés lényegét testesíti meg, a fenntartható gazdálkodást, az erdő fenntartható használatának jogcímcsoportját. Itt érhetők el az erdőtelepítési támogatások, a mezőgazdasági és a nem mezőgazdasági területek erdőtelepítésének támogatása. Ide tartozik az agrár-erdészeti rendszer is, még csak kísérleti jelleggel, várhatóan 2009-től indul el. A Natura 2000 területeket érintő kifizetések terén még ma is vannak bizonytalanságok. Ennek indítása 2008-2009-ben várható. Az erdészeti támogatások zászlóshajójának nevezte az osztályvezető az erdő-környezetvédelmi programot, amely a meglévő erdőkre vonatkozó támogatásokat foglalja magába. Ez a támogatási forma valamennyi meglévő magánerdőre érvényes, a szerkezetátalakításra, az az idegenhonos fafajok visszaszorítására, a védelmi rendeltetésű erdők fenntartására, a hagyásfákra, a közjóléti rendeltetésű erdőkre. Ez utóbbi célra kap az ágazat várhatóan 22-23 milliárd forintot. Az erdészeti potenciál helyreállítása, vagyis az erdőt ért természeti károk megtérítése 2008-ban induló támogatás. A nem termelő beruházások támogatása az erdő szerkezetátalakítását, az első kivitelt és a parkerdei berendezések kivitelezésének segítését jelenti.
A harmadik tengelyben található többek között az erdei iskolai program – elsősorban az infrastruktúra feltételek – támogatása.
Lapos Tamás megjegyezte, hogy az erdőgazdálkodóknak meg kell szokniuk, hogy a korábbi rendszertől eltérően – amikor nevesített, egy célra szolgáló támogatási rendszer működött – a céljaikat ma már több program, jogcím összeillesztésével valósíthatják meg.  Z.Z.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.