Koncert a Kelecsényi kastélyban (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
ImageCsaládias hangulatú környezetbe invitálta az Ipoly Erdő Zrt a vendégeit 2008. június 28-án délután.
A Magyarnándor településhez tartozó, természetvédelmi területen található Ullein-Reviczky Európai Kulturális Centrumba, az 1822-ben épített kelecsényi, volt Buttler-, ma Reviczky, klasszicista műemlék kastélyba.

Az épület ragyogóan illeszkedik a dombok közé, nem hivalkodó, de mégis mértékadóan uralja a tájat. Az érkezőket magyar, brit és EU-s zászló köszönti.
A vendégeket – a szomszédos erdészeti társaságok, a Bükki Nemzeti Park, az ERTI és a meghívó Ipoly Erdő Zrt vezetőit és másokat – Haraszti Gyula, a társaság vezérigazgató-helyettese fogadta.
A vendégeket bemutatták Lovice Mária Ullein-Reviczky asszonynak, a ház úrnőjének, valamint férjének, Robert C. Bachmann karmesternek.

ImageUllein-Reviczky asszony köszöntőjében elmondta, hogy a kastély Európai Kulturális Centrumként kíván működni. Kiemelte, külön öröm számára, hogy a magyar erdőkért tevékenykedő szakembereket láthat vendégül a kelecsényi Ullein-Reviczky kastélyban, és együtt töltheti velük ezt a csodálatos estét.


Az ERDŐ HANGJAI koncert

ImageLovice Mária asszony a köszöntőt követően a kastélyba invitálta a megjelenteket, ahol Horváth Barnabás az Ipoly Erdő Zrt Berceli Erdészetének igazgatója ismertette a tulajdonosok és az épület történetét. Majd Lengyel László Zoltán a társaság szóvivője mondott bevezetőt az elhangzó zeneművekhez.
Az Akadémia Quartett – Környei Zsófia (1. hegedű), Fukuma Satoko (2. hegedű), Móré László (brácsa) és Maróth Bálint (cselló) – műsorának első részében Wolfgang Amadeus Mozart D-dúr Divertimento (K. 136) című művét halhatták a vendégek. (A tételek: Allegro, Andante és Presto.)
Ezt követően Dvorak F- dúr, "Amerikai" vonósnégyesét (Op.96) adták elő. (A tételek: Allegro ma non troppo, Lento, Molto vivace, Finale, Vivace ma non troppo.)
Végül Weiner Leó Divertimento (Op.20 ) című művével búcsúztak a közönségtől. (A tételek: "jó alapos csárdás", "marosszéki keringős", "róka - tánc".)

A hallgatóság hosszan ünnepelte a vonósnégyes tagjait.
A zenei élmény után a vendégek megtekinthették az Ullein-Reviczky-család életét bemutató fotókat és tárlókban lehelyezett relikviákat a kastély termeiben.
Ezt követően Horváth Barnabás állófogadásra invitálta a vendégeket.

Kiss László az Ipoly Erdő Zrt vezérigazgatója a ForestPress-nek elmondta, hogy hagyományteremtő szándékkal vágtak bele ebbe a rendhagyó rendezvénybe, amely példát is kíván nyújtani, s olyan helyszínt, fórumot, ahol alkalom nyílik felemelő élmények közepette megbeszélni ügyes-bajos dolgainkat.

ImageLovice Mária Ullein-Reviczky asszony a ForestPress kérdésére válaszolva megerősítette, hogy örömmel várják a szakma képviselőit egy másik alkalommal is. Tekintettel arra, hogy az előző két köztársasági elnök – Göncz Árpád és Mádl Ferenc – már járt a természetvédelmi területen fekvő kastélyban, akár Sólyom László jelenlegi köztársasági elnököt is szívesen látják. Z. Z.


Lovice Mária Ullein-Reviczky – aki magyar és angol illetőségű – a Cserhátban megvásárolta a kelecsényi romos kastélyt, hogy abban édesapja emlékére kulturális központot hozzon létre. Az újjáépítés 1995-ben Göncz Árpád jelenlétében ünnepélyes aktussal kezdődött, és a kastélyt ez év augusztusában Mádl Ferenc köztársasági elnök avatta fel több száz közéleti személyiség és vendég jelenlétében.
Ullein Reviczky Lovice Mária a Kelecsénypusztai Sportlövő és Vadász Klub elnöke. Férje, Robert C. Bachmann karmester, pedig az Ullein-Reviczky Antal Alapítványelnöke.

Antal Ullein-Reviczky (Sopron 1894 - London 1955)
Szülővárosa Sopron, a Leghűségesebb Város, a Civitas Fidelissima, amely 1921 -ben népszavazással tért vissza az anyaországhoz. Édesapja, Ullein-Reviczky Antal, bécsi és debreceni egyetemi tanulmányai befejeztével, az első világháború után kettős pályán tevékenykedett: mint diplomata Bécsben, Párizsban. Ankarában, Isztambulban és Zágrábban; mint egyetemi tanár a debreceni tudományegyetemen, ahol a nemzetközi jog tanára volt. Az öt nyelven beszélő, széles látókörű diplomata a második világháború alatt a Külügyminisztérium sajtóosztályának vezetőjeként híven szolgálta a Teleki Pál és Kállay Miklós nevével fémjelzett náciellenes külpolitikát.
1943 őszétől stockholmi magyar követként egyengette a magyar fegyverszünet megkötésének útját. Érdemeit számos magyar és külföldi kitüntetéssel – köztük a francia Becsületrenddel – ismerték el.
1944. március 21-én, Magyarország német megszállása ellen tiltakozva, lemondott követi tisztéről, de folytatta tárgyalásait a nyugati szövetségesekkel. 1944-ban a magyar nácik megfosztották állampolgárságától, 1945-ben a kommunisták nem tartottak igényt szolgálatára. Édesapja nem térhetett többé haza. Emigrációban élt, de ott is szüntelenül hazája javán munkálkodott. A nevét viselő alapítvánnyal – amelynek első díjátadása 1993. május 31-én volt – leánya az ő szelleméhez híven kívánja szolgálni a szabad és független Magyarországot.

Magyarnándor településhez tartozik a természetvédelmi területen található Ullein-Reviczky Európai Kulturális Centrum.
A kelecsényi volt Buttler-, ma Reviczky-kastély műemlék, 1822-ben az akkori birtokos Csernyus Andor klasszicista kastélyt épített, melyet 1877-ben eklektikus stílusban átalakítottak., s 1880-ban báró Buttler Ervin tulajdonába került. Téglalap alaprajzú, kerti homlokzatát négyoszlopos portikusz díszíti, ezt timpanon zárja. A kastély háromhektáros parkja természetvédelmi terület.


Az Akadémia Quartett
(Környei Zsófia - első hegedű, Fukuma Satoko - második hegedű, Móré László - brácsa, Maróth Bálint – cselló)
Az Akadémia Quartett 1994-ben alakult Budapesten. Repertoárjuk Haydntól a kortárs zenéig felöleli a quartett-irodalom jeles és ritkán játszott darabjait. Kamarapartnereik között tudhatnak olyan neves művészeket, mint Gulyás Márta, Jandó Jenő, Mező László, Gulyás Dénes, Franki Péter.
Első nyilvános koncertjüket Kiotóban adták, azóta is rendszeresen fellépnek kamarazenei fesztiválokon (Salzburg, Schwetzingen, Prága, Holzhausen, Santander, Portó, Varsó).
1999-től a Nagycenki Művészeti Napok házigazdái. Számos egyéni és kamarazenei díjjal rendelkeznek. Vendégszerepeltek Japánban, Németországban, Ausztriában, Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban, Szlovákiában, Csehországban, Oroszországban, Indonéziában, Angliában, Horvátországban és Szerbiában.

Környei Zsófia elsőhegedűsnek a T-Com Szimfonikus Zenekarban van a főállása. A kvartett „prímása” a ForestPress-nek elmondta, hogy szívesen folytatnák a szombaton adott koncertet akár hagyományteremtő céllal is.
A másodhegedűs, Fukuma Satoko szinte véletlenül került Magyarországra. Japánban találkozott Kiss András professzorral, aki Budapestre kommendálta. Így végül két egyetemen szerzett diplomát. Mint elmondta, ő ugyan csak kisegítő, mert az alaptag gyesen van, de ez az állapot már két éve tart. Satoko jelenleg szintén a T-Com Szimfonikus Zenekar tagja.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.