Vadászlövész sikerek Európa szinten (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. augusztus 15. - Idén ismét hazánkban rendezték meg a Kombinált Vadászlövészeti Európa Bajnokságot július 5-7. között. A versenyt eredetileg Észak-Olaszországban tervezték megrendezni, de az olasz korongvadász szövetség lemondott a rendezés jogáról, ezért a már több nemzetközi verseny lebonyolításával is bizonyított sarlóspusztai lőtérkomplexum lett az új helyszín.
A kombinált vadászlövészeti verseny a mindennapos vadászhelyzeteket szimulálja, gyökerei a német vadászati kultúrájú országokban erednek. A verseny nehézségét az adja, hogy mind sörétes, mind golyós fegyverrel egyformán kiválóan kell teljesíteni a jó eredmény eléréséhez, bár hirdetnek eredményt külön sörétes és golyós kategóriában is.
Napjainkban a legjobb eredményeket elérő csapata Csehországnak, Szlovákiának, Norvégiának és Svédországnak van. Magyarországon leginkább az állami erdőgazdaságok közötti lőversenysorozat hasonlít hozzá szabályaiban, és ebből a versenysorozatból kerülnek ki az ország legjobbjai is. Kiemelkedő magyar sikerek ez idáig csupán a sörétes részben születtek egyéni I. helyezés Kőfalvi László 2010., Szerdahelyi András 2011., valamint csapat I. helyezés 2010. Maribor, csapat ezüstérem 2011. Sarlóspuszta. A legjobb összetett egyéni eredmény eddig a 15. hely volt (Rózsás György - Siemianowice, 2008.; Varga András - Maribor, 2010.). A pontszámok felét 100 korong adja, melyből 50 vadásztrap és 50 korongvadászat. A golyós rész 40 lövésből áll, őz, zerge, róka vaddisznó és futó vaddisznó alakokra kell lövést leadni, különböző vadászati helyzetekben is előforduló testhelyzetekből, 100 m-ről. A használható fegyverek: 12-es kaliberűnél nem nagyobb sörétes, általában bock puska, maximum 28 g-os töltetű és 2,5 mm-es söréttel töltött patron, míg a golyós fegyver minimum 22 Hornet kaliberű és megengedett legnagyobb tömege 5 kg céltávcsővel együtt.
A verseny alatt teljes burkolatú lövedék nem használható, egyrészt a vadásziasság miatt, másrészt a gurulatok elkerülése érdekében.
Az idei megmérettetésen 155 induló érkezett 16 országból és 11 nemzet indított csapatot. A legnépesebb delegációk Svédországból, Csehországból és Németországból érkeztek. A magyar indulók száma 16 volt. A nemzeti válogatott kiválasztására két korábbi verseny szolgált, a Füzesabonyban megrendezett országos bajnokság, valamint az Magyar Fejlesztési Bank és Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. által szervezett erdőgazdasági kupa volt Sarlóspusztán, melyre a lehetséges válogatott csapattagok is meghívót kaptak. A két válogató után az alábbi csapat állt össze: Kőfalvi László, Rózsás György, Tóth Emil, Jéri Tamás, Fehér Péter és Varga András. A verseny három napjának időjárása néha próbára tett versenyzőt, bírót egyaránt. A 30 fok C feletti hőmérséklet, a tűző nap és az alkalmanként feltámadó szél miatt kiemelkedő eredmény nem született sem sörétes, sem golyós számban, az eredmények az előző Európa Bajnokságok átlagához hasonlóak lettek. Idén végre összetettben is örülhettünk magyar sikernek, Varga András a Gyulaj Zrt. munkatársa összetettben a 3. helyet szerezte meg szétlövés után! A magyar csapat nyerte a sörétes részt és Varga András egyéniben is diadalmaskodott! Érdemes még megemlíteni Tóth Péter, a Gyulaj Zrt. kerületvezető erdész-vadásza teljesítményét, aki a 23. helyen zárva a 2. legjobb magyar teljesítményt nyújtotta. Bízom benne, hogy a fenti sikerek hatására minél több vadász ragad fegyvert és látogat ki a lőterekre gyakorolni vagy kipróbálni saját tudását. Ennek a lövészeti ágnak az előnye abban rejlik, hogy átlagos felszereléssel is lehet kiváló eredményeket elérni. Az 55.000 magyar vadász közül bízom benne, hogy mind többen kapnak kedvet ehhez a sportághoz, mivel a gyakorlás a vadászatok eredményében is biztosan jelentkezik.
 A teljes eredménylistát a http://www.hunsporting.hu/upload/130711/13735359753649.pdf internetes elérhetőségen lehet megtekinteni. Király Attila kerületvezető vadász, Gyulaj Zrt.

Egyéni összetett, open    Név              Ország    Pontszám
Európa bajnok    Johansson Christian    Svédország    771/800
II. hely    Lapinsh Einars    Lettország    769
III. hely    Varga András    Magyarország    769
            
Egyéni összetett, junior    Név            Ország    Pontszám
Európa bajnok    Lindström Sam    Svédország    755/800
II. hely    Hakansson Emli    Svédország    743
III. hely    Soosaar Thomas    Észtország    726
           
Egyéni összetett, női    Név        Ország    Pontszám
Európa bajnok    Stahl Hanna    Svédország    685/800
II. hely    Kvenbo Tonje    Norvégia    675
III. hely    Popp Aili    Észtország    654
           
Egyéni összetett, veterán    Név    Ország    Pontszám
Európa bajnok    Kocsis Viliam    Szlovákia    724
II. hely    Buksa Jan    Csehország    723
III. hely    Durík Jaroslav    Szlovákia    721
           
Egyéni sörétes    Név                       Ország    Pontszám
Európa bajnok    Varga András    Magyarország    97/100
II. hely    Johansson Christian    Svédország    95
III. hely    Sadek Bostjan    Szlovénia    95
           
Egyéni golyós    Név             Ország    Pontszám
Európa bajnok    Ylijki Yuho    Finnország    395/400
II. hely    Slechta Martin    Csehország    394
III. hely    Magnusson Viktor    Svédország    393
           
Csapat összetett    Ország    Pontszám   
Európa bajnok    Csehország    3721/4000   
II. hely    Norvégia    3699   
III. hely    Svédország    3694   
           
Csapat sörétes    Ország    Pontszám   
Európa bajnok    Magyarország    460/500   
II. hely    Svédország    452   
III. hely    Norvégia    451   

           
Csapat golyós    Ország    Pontszám   
Európa bajnok    Csehország    1955/2000   
II. hely    Svédország    1919   
III. hely    Litvánia    1903   



 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.