2012. július 15. - A hőség miatt szomjazik és gyengül a vadállomány
Békés megyében, a Maros-hordalékkúp területén szinte nincs felszíni víz,
a vadásztársaságok új itatók építésével próbálnak elegendő vizet
juttatni az állatoknak – mondta a Békés Megyei Kormányhivatal
Földművelésügyi Igazgatóságának osztályvezetője az MTI-nek. Valler Attila kifejtette: a légköri aszály miatt hajnalban is meleg volt a levegő, nem képződött harmat, ami a vadon élő állatok számára életmentő vízforrás nyáron.
A megyében tavaly ősszel a szaporodásra alkalmas törzsállomány száma megfelelő volt, a fácánok egyedszáma százezer körül alakult, hasonló volt a mezei nyúlé, és harmincezer az őzeké. A vadállomány és szaporulata azonban 2012-ben elmarad a vadásztársaságok februárban tervezett számaitól. A fácáncsibéket tavasszal a késői fagyok tizedelték, a második költést most az aszály veszélyezteti, az őzgidák legyengülnek a víz- és a friss zöld hiánya következtében. Egyedül a nyúl vészeli át könnyebben ezt az időszakot, lévén, szívósabb és szaporább faj.
Az osztályvezető tájékoztatása szerint a megyében 490 ezer hektár a vadászható terület, ebből több mint 200 ezer hektár a felszíni vizekben gyengén ellátott rész. Itt a vadásztársaságok többlet ivóvíz kijuttatásával és új, fóliával bélelt itatóhelyek kialakításával tudnak életmentő mennyiségben vizet juttatni a vadnak.
Békés megyében 78 vadásztársaság gazdálkodik, a társaságok kétharmada naponta több alkalommal juttat vizet az állatoknak, és 30-32 társaság kényszerül többlet vízfelületek kialakítására a vadállomány védelme érdekében.
A hetek óta tartó szárazság kiszárított minden természetes itatót a természetben, ezért a vadásztársaságok mesterséges itatók és dagonyázók készítésével próbálják növelni a vadállomány túlélési esélyeit. A vadásztársaság 6000 hektáros területén 17 itatót látnak el vízzel, hogy a területükön élő 450 őz és 1000 fácán túlélje a szárazságot.