Nem mindenki kér áttelepüléskor engedélyt
Kőszeghegyalja (nm) - Az ország legnagyobb gesztenyefai itt találhatók. A most virágzó fák közelébe vándorméhészek telepítik kaptárjaikat, mert a gesztenyeméz az ínyencek egyik kedvence. A sötétbarna, drága gesztenyeméz jó a legyengülteknek is.
Az ínyenc fogyasztók egyik kedvence a borostyánsárga vagy sötétbarna színű, jellegzetesen kesernyés gesztenyeméz, amely a kevéssé kristályosodó mézek közé tartozik, ezért sütéshez, főzéshez nem ajánlják. Fogyasztása viszont jó hatású akkor, ha valaki vérszegénységgel, kimerültséggel küszködik, legyengült állapotban van, vagy éppen étvágytalan. Ezt a mézet visszértágulat kezelésére is ajánlják.
- Ez az egyik legdrágább méz, a fogyasztók körében közkedvelt akácméznél is többe kerül. Kevés van, ezért exportra nem is jut belőle — állítja Kéve György, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnökhelyettese, Vas megyei méhészeti szaktanácsadó.
Most, a szelídgesztenyefák virágzása idején sok méhész él a lehetőséggel, áttelepíti kaptárjait Kőszeghegyaljára, ahol az országban - a méhészek számára ideálisnak számító - legidősebb, legnagyobb szelídgesztenyefák találhatók. Velembe négy szombathelyi, egy-egy körmendi, celldömölki, győri, bobai méhész telepedett át, tavaly többen az Alföldről is.
A méhészek ilyenkor kötelesek bejelenteni áttelepülésüket a helyi önkormányzatnál, s engedélyt is kell kérniük az erdőrész tulajdonosától. Ez két okból is fontos. Orvosi engedélyük láttán a helyiek megnyugodhatnak, méhbetegséget nem hoznak a területükre. A költöző méhész érdekét azért szolgálja a bejelentkezés, mert megtudja, mikor volt itt permetezés, s ha kár érné, a biztosító csak ebben az esetben fizetné azt ki. Ha kevés számban is, mégis vannak méhészek, akik illegálisan helyezik ki kaptárjaikat. Kéve György szerint ennek oka csak hanyagságuk.