Ázsiai élősködő pusztítja a méheket (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

ImageNosema ceranae, a mikrospórás gomba

A mobiltelefonokra vonatkozó gyanúról: a méhek nem elektromágneses frekvenciákat, hanem a Nap szögét használják a navigálásban.
A méhek tömeges pusztulása mögött, egy az európai és az amerikai kontinensre átterjedt, az ázsiai méhek között gyakori élősködő gyanítható – állítja a jelenséget évek óta tanulmányozó spanyol tudós a Reuters hírügynökségnek.

Mariano Higes szerint a főbűnös egy mikroszkopikus méretű, nosema ceranae nevű mikrospórás gomba. A kutató a Madridtól keletre fekvő Guadalajara tartomány egyik állami támogatottságot élvező mezőgazdasági központjában, a spanyol méztermelés fellegvárában dolgozik csoportjával.
Kollégáival eddig már számos ország fertőzött méhkaptáraiból vett minták ezreit elemezte.
2000-ben abból a hipotézisből kiindulva láttak munkához, hogy a pusztulást rovarölő szerek okozzák, de ezt a feltevést hamarosan kizárták, mert a károsítók elleni vegyszerek nyomait csak igen kis számú mintában találták meg, és a méh családok a művelt földektől nagy távolságokra lévő területeken is pusztultak.
Ezek után a szabad szemmel is jól látható varroa mite, kizárása következett, mert a legtöbb érintett kaptárban nem volt jelen.
Sokáig hitték azt, hogy a nosema apis, a nedves éghajlati viszonyok között megszokott parazita öli a méheket.
Látták a spórákat, de a tünetek igencsak eltértek attól, amilyennek lenniük kellett volna, mi több, száraz éghajlati feltételek mellett is jelen voltak.
Ekkor határozták el, hogy visszakövetkeztetnek a parazita DNS mintájára, s arra a felfedezésre jutottak, hogy egy ázsiai variánsról, a nosema ceranae-ről van szó. Az ázsiai méhek kevésbé sérülékenyek ez iránt az élősködő iránt, de a nosema ceranae laboratóriumi körülmények között, napok alatt képes végezni az európai méhvel.
Ez az élősködő hőségben, hidegben egyaránt megél. A kaptárt 2 hónap leforgása alatt megfertőzik, és 6-18 hónap alatt az egész kolónia összeomolhat. 
– Semmi kétségünk afelől, hogy a nosema ceranae–ről van szó. Úgy gondoljuk, hogy a spanyol  méhkaptárak fele fertőzött – állítja a kutató.
Spanyolország a 2,3 millió kaptárjával az Európai Unió méheinek egynegyedét mondhatja magáénak.
Ezt a parazitát a spanyol kutatócsoport Ausztria, Szlovénia és Kelet-Európa más részein élő méhek esetében is azonosította. Feltehetőleg sok évvel ezelőtt telepedtek be Ázsiából Európába, s mostanra úgy látszik átkeltek az Atlanti–óceánon is, s megjelentek Kanadában, Argentínában is. A spanyol kutatók most az Egyesült Államokból vett mintákat vizsgálják.
A nosema ceranae elleni védekezés hatékony és olcsó, évente kétszer, kaptáranként 1 euróba kerül. A méhészeknek azonban először meg kell győződniük arról, hogy a bajt valóban ez az élősködő okozza-e.
Higes egy másik elmélettel kapcsolatban, amely a mobil telefonokra mutogat, megjegyezte, hogy a méhek nem elektromágneses frekvenciákat, hanem a Nap szögét használják a navigálásban.
Más tényezők, így az aszály vagy rosszul alkalmazott kezelések csökkenthetik ugyan a méhek ellenálló képességét, de a kutató meg van győződve arról, hogy az ázsiai parazita a fő merénylő.


 


Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.