Idegméreg a kalap alatt? (Hajdú-Bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Kedvez az időjárás a gombaszedőknek, de azért a rutinosak is legyenek óvatosak!
Derecske (HBN) – Debrecen (HBN) - Erdei Zoltán gombaszakértőként dolgozik a debreceni és a berettyóújfalui piacon, illetve tanítja is a gombaismeretet. Gyermekkorától kezdve elmélyülten foglalkozik a gombákkal.    

A közepében
- Csapadékos nyarunk van, úgyhogy javában tart a szezon. A gombával kapcsolatos figyelmeztetéseket gyakran elismétlik, mégis mindig történnek tragédiák. Zömében éppen olyan emberek szenvednek mérgezést, akik „nagyon értének" hozzá. Többnyire akkor adódik a hiba, ha nem a megszokott területükön gyűjtenek vagy új fajt találnak: ránéznek a gombára és összbenyomás alapján eldöntik, mi az - magyarázza a szakértő. A veszélyt növelik azok a babonák, melyek a gombákról elterjedtek, és egy részük igaz. Például, hogy ha megfőzzük, akkor a méreganyag elbomlik (némely fajnál valóban), hogy megfeketedik a méregtől a kiskanál (a kéntartalmúaknál igen), vagy ha megrágta a csiga, akkor ehető (hol van az a csiga?). A gyilkos galóca például valamennyi fenti próbát kiállja (méreganyagai a sistergő zsírban sem bomlanak el!), a mérgéből pedig, a csiga kétszázszor annyit bír ki, mint mi. 
Gyilkosok a környéken
Erdei Zoltán tapasztalatszerzés gyanánt megkóstolta a mérgező fajokat is. Úgy véli, ha megtörténik a baj, akkor a fizikai jelzésekhez gyakran a pánik is hozzáadódik. 11 mérgezési típus van (phalloid, muszkarin, ípszilocibin, stb.), egészen eltérő tünetekkel, ezért ha (be nem vizsgált) gombát ettünk és bármilyen  szokatlant  észlelünk magunkon (hasfájás, hányás, idegi tünetek) azonnal forduljunk orvoshoz! Van olyan fajta, ahol a panaszok fogyasztás után már fél órával jelentkeznek, de például a pókhálós gombáknál két hét is lehet a lappangási idő, ezalatt a vesét roncsolják szét. A legveszélyesebb a gyilkos galóca, mely éppen 2-3 hete jelent meg erdőinkben, Debrecen környéke egyenesen „hemzseg" tőle; a tölgyeseket ugyanis szereti. Hogy nehezebb legyen azonosítani, kalapja több színben pompázik: főként olajzöld, lehet szürke, sárgás, majdnem fehér is (lemezei azonban mindig fehérek, gallérja és bocskora van). Vigyázni kell a mezei szegfűgombával: ez ehető, de többnyire a mezei és parlagi tölcsérgombával együtt nő, a gyűjtögető egy csomóban leszedi őket, az utóbbiak viszont mérgezőek.
(A gombavizsgálat ingyenes, a debreceni nagypiacon minden nap (vasárnap is) 8-13 óráig elvégeztethető az emeleten.)
Akik biztosra mennek
Magyarországon kb. 3500 gombafaj él, ebből 40-50-et fogyasztanak rendszeresen. Számos könyvvel, újságcikkel találkozom a gombákkal kapcsolatban, ami szakmailag erősen kifogásolható - mondta el a gombaértés „betegségeiről" Erdei Zoltán. Sajnos, maga a gombavizsgáló hálózat sem tökéletes, néhány szakértő hozzáértése megkérdőjelezhető. Szerencsére, ha bizonytalanok az azonosításnál, akkor inkább kidobatják a vizsgált tételt.
Várhatóan szigorítás lesz a szakmában. ERDEI ZOLTÁN

Csúcsragadozó
A gyilkos galóca hasznos a tölgyesek számára, mérge, az anatoxin viszont ártalmas az emberre. Közvetlenül a sejtekre hat, azok fehérje-anyagcseréjét szünteti meg visszafordíthatatlanul: gyakorlatilag rothadás következik be a szervezetben. Fogyasztás után 1,5-2 órával felszívódik, de a tünetek csak 6-24 óra múlva jelentkeznek. A méregből egyetlen galóca 4 ember halálos adagját tartalmazza.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.