2010. május. 05. - Régi idők lekedveltebb italai közé tartozott a
bodzából készített tea és szörp. Érdemes újra felfedezni, mert finom
illata és aromája mellett jótékony hatású egészségünkre is. A gyógynövényt a fekete bodza (Sambucus Nigra) adja, ez fordul elő nálunk leggyakrabban, de nem az egyetlen fajta. Ennek termését is használhatjuk. Szemet gyönyörködtető a virágzata, 10- 25 centi átmérőjű, tenyér nagyságú bogernyő és muskotályillatot áraszt. Porzói sárgák, ez különbözteti meg a földi- vagy gyalogbodzától, amelynek porzói bíbor színűek vagy feketék! Ennek termése viszont mérgező, erre figyeljünk. A feketebodza termése csonthéjas bogyó, antocián nevű festékanyagot tartalmaz, enyhén hashajtó hatású, csak érett állapotában gyűjthető.
- Ha a bodza már érett bogyót hoz és még akkor is virágzik, akkor hosszú télre számíthatunk - utalt a néphitre szakértőnk, Éder Katalin zalaegerszegi dietetikus.
Édeskés illata messziről elárulja a virágzó bodzát. Az erdők szélén, árokpartokon telepszik meg, Európában és Ázsiában elterjedt, cserje vagy kisebb fácska nagyságot elérő növény. Kedvelt a madarak között, így magjainak terjesztésben számtalan faj, főleg a rigók szorgoskodnak. Ezért gyakran a régi épületek repedezett falain is megtelepszenek a bodzabokrok. Virága májusban nyílik. Akkor kezdjük gyűjteni, ha már minden virága kinyílt, de még nem hullnak le szirmai, ha kicsit megrázzuk. Csak utaktól távoli, autóktól mentes helyeken és annyit szedjünk, amennyit felhasználunk. Reggeli harmatban vagy csapadékos időben gyűjtött virágok hamar tönkremennek, befüllednek és megbarnulnak - magyarázta.
Szárítással vagy fagyasztással hosszú időre megőrizhetjük. Naptól védett, árnyékos, szellős helyen 5-10 nap alatt lehet megszárítani, majd tároljuk papírzacskóban. Fagyasztóban pedig a leszedett virágokat zacskóban egymás mellé helyezve tegyük el.
- Hatóanyagai fokozzák a szervezet ellenálló képességét, enyhén vízhajtók. Meghűlésnél hatásos, lázat csillapít. Külsőleg borogatásra, kozmetikai lemosásra használható. Boltokban is kapható a szárított bodzavirág ömlesztve, illetve filterezve, szörpként, lekvárként, valamint gyógytermékek alkotórészeként is használatos - sorolta Éder Katalin.
Teához két teáskanálnyi szárított bodzavirágot forrázzunk le egy bögre vízzel. Negyedóráig lefedve pihentetjük, így az illóanyagok nem vesszenek kárba, majd leszűrés után fogyasztható. Gyógyászati célokra is bevált. Köhögéscsillapításhoz használva keverjünk mézet hozzá, de különösebben nem kell édesíteni, mert magában is ízletes. Izzasztókúrához is kiváló, ekkor kortyoljuk forrón a bodzateát és utána alaposan takarózzunk be. A hatása a szaunákkal vetekszik.
A különleges édességek kedvelőnek ajánlható a bodzavirág palacsintatésztába forgatva. A feketebodza megmosott virágát lecsepegtetés után kocsányostul mártjuk a tésztába és forró olajban aranyló sárgára sütjük. Forrón kerüljön a tányérra, mézzel vagy juharsziruppal édesíthetjük. A vastagabb kocsánya azonban már nem ízletes.
Szörphöz a hozzávalók: 10 darab virág, 1 kiló barnacukor, 2 liter víz, 1 teáskanál citromsav, 1 felkarikázott citrom. A vizet a barnacukorral felforraljuk, beletesszük az alaposan megmosott virágokat. Kihűlés után hozzáadjuk a ciromsavat és a citromkarikákat. Három-négy napig hidegen hagyjuk, majd leszűrjük és üvegekbe töltjük, hangzik a bevált recept. Arany Gábor
Bevált recept: bodzaszörp és bodzavirág palacsintatésztába forgatva (Zalai Hírlap)
- Főszerkesztő
- Erdei gyümölcs
- Találatok: 766