Podmaniczky-díjat kapott a Kisvasutak Baráti Köre Egyesület (EL Online)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
A Kisvasutak Baráti Köre Egyesület az "épített környezeti értékünk védelméért", jelesül a kisvasúti tárgyi emlékek megőrzéséért, elsősorban a Kemencei Erdei Múzeumvasúton végzett munkája elismeréseképpen kapta meg a rangos kitüntetést. A Város-és Faluvédők Szövetsége 25. éve adományozza a díjat olyan magánszemélyeknek, szervezeteknek, akik önkétes munkával (tehát nem munkaköri kötelességként) védik, őrzik, gondozzák/felújítják  a magyarországi épített környezet tárgyait, épületeit.
A Kisvasutak Baráti Köre Egyesület 1994-ben alakult, a Kemencei Erdei Múzeumvasutat 2000 óta (az országban egyedülálló módon!)  kimelten közhasznú, nonprofit egyesületként üzemelteti. A laudációban az adományozók kiemelték azt, hogy a Kisvasutak Baráti Köre Egyesület értékmentő elkötelezettsége nélkül ma már nem létezne Magyarország utolsó, 600 mm nyomközű, a teljes vonalon görpályás erdei vasútja, és hogy elhatározottsággal évről-évre növelik az üzemelő pályahosszt, építik újjá az árvízben elpusztult hidakat. Külön megemlítették a vasúti járműgyűjtemény fontosságát, mely ma Magyarország legnagyobb 600 mm nyomközű vasúti járműskanzenja, hiszen az ország egész területéről gyűjtötték és gyűjtik ma is járműveket, melyek között az ipar- és bányavasutak járművei éppúgy megtalálhatóak, mint az erdei vasutaké. Említésre méltónak találták a www.kisvasut.hu weboldalt, mely a legteljesebb ilyen gyűjtemény: képtárában, járműlistájában páratlan archív és kurrens felvételeket őriz. Legutolsó - a felsőpetényi bányavasutat megmenteni szándékozó - törekvésüket is elismerték. Ráday Mihály, a közismert műemlékvédő szakember személyesen forgatott Kemencén és Felsőpetényben az "Unokáink sem fogják látni" című televíziós műsora számára, és felvételeivel fehívta a közfigyelmet a munkák egyedülálló voltára.
Tanulni való az egyesület tagjainak töretlen lelkesedése, ami ebben a díjban is kifejeződik. Érdek nélkül működtetik - egyenként munkájuk mellett - a kisvasutat, sőt egyre inkább dolgoznak annak fejlesztésén, amiben partnerre találnak az Ipoly Erdő Zrt.-ben is.
A civil szerveződés, a jó szándékkal tenni akarás szép példája, ami rajtuk keresztül megmutatkozik. További sikeres munkálkodást kívánunk ezúton is nekik!  Lengyel László Zoltán

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.