Megszűnik a zöld tárca (hvg)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. május 8. - „Mindannyiunk létfeltétele került veszélybe, helyre kell állítani az egyensúlyt a természet megújulóképessége és az erőforrások igénybevétele között" - kongatta meg a vészharangot a klímabarát települések konferenciáját házigazdaként megnyitó Bencsik János tatabányai polgármester. „A kormányzat figyelmét is hívjuk fel, hogy a környezetvédelem, a klímaügy ne mellékes, hanem az ágazatokat átható stratégiai program legyen" - buzdított a fideszes honatya. Szónoklata szögesen ellentétes a következő ciklusban várható fejleményekkel, a Fidesz-KDNP pártszövetség ugyanis a zöld tárca önállóságának megszüntetésére készül.
Ha a környezetügyet elsődlegesnek tartaná, aligha fokozná le államtitkársági szintre, s rendelné az agrár- és vidékfejlesztési csúcsminiszter, a jelenlegi karcagi polgármester, Fazekas Sándor felügyelete alá. Ez kísértetiesen emlékeztet az első Orbán-kormány idejére, amikor a kisgazda Pepó Pál által vezetett Környezetvédelmi Minisztérium formailag önálló volt ugyan, ám több vagyontárgyát a kisgazdavezér Torgyán József által irányított agrártárca magához vonta. Most az egyetlen biztató előjel, hogy Ángyán József gödöllői egyetemi tanár lesz a tárca parlamenti államtitkára, akinek a környezetvédelem iránti elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen.
A Fidesz-KDNP-nek máris sikerült feszült viszonyt kialakítani a zöldekkel, amelyek közül 106 szervezet a múlt héten petícióban sürgette a döntés felülvizsgálatát. Korábban a Fidesz-KDNP arra sem méltatta a civil környezetvédőket, hogy elképzeléseit a legnagyobb zöld dzsemborin, az éves országos találkozón ismertesse, amelyet a választások előtti hetekben Hortobágyon tartottak. Az orbáni társadalmi konzultációk nyilván akkor indulnak, ha a kormányzat működni kezd, s a nagy kérdések már eldőltek.
A párt legbelső köreiben érlelődő elképzelésekről sejthető, hogy a Matolcsy György vezetésével létrehozandó gazdasági csúcsminisztériumban nagy hangsúlyt fektetnének a megújuló energiaforrásokra. Egy új Széchenyi-terv keretében fellendülhetne például az energiaültetvényekből vagy melléktermékekből nyert biomassza termelése, a hazai napelemek, napkollektorok, szélerőművi berendezések gyártása. Nem feltétlenül mindegyikük környezetbarátsága okán - hiszen az energia ültetvények jótékony hatása például egyre vitatottabb -, hanem mert ez illik a hazai gazdaságélénkítő elképzelésekbe. Ugyanez a tárca fogná össze az energiatakarékossági akciókat is.
A vízügyi, környezetvédelmi és természetvédelmi ágazatot a Heti Válasz értesülése szerint Illés Zoltán zöld politikus vezeti majd az agrár- és vidékfejlesztési minisztérium politikai államtitkáraként. Illés az Antall-kormányban néhány hónapig már volt helyettes államtitkár az akkori környezetvédelmi tárcánál, a zöld szervezetek többségével kifejezetten jó a kapcsolata. Orbánnal kevésbé; bár a Fidesz előző kormányzati ciklusa idején ő volt az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke, ezt a posztot 2002 óta a Fidesszel szövetséges pártok prominensei, Turi-Kovács Béla, Katona Kálmán és Nagy Andor töltötték be. Egyelőre homályos, hogy a környezet átfogóbb problémái, például a klímaügy vagy a Duna-stratégia melyik szervezethez kerülnek. Azt sem tudni, változik-e a zöld hatóságok fölötti miniszteriális felügyelet rendje, ami azért lényeges, mert a környezeti ügyek döntő része helyben, az engedélyezés és az ellenőrzés menetében dől el.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.