A gazdák is őrzik az ősi Alföldet (Magyar Mezőgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. augusztus 15. - Harminc éve, 1982-ben jött létre a Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet, amely az ősi Alföld egyetlen fennmaradt darabját őrzi.
A hatalmas, Záhonytól Szegedig húzódó rónaságon sehol másutt nem őrizték meg úgy a táj eredeti arculatát, mint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti részén, Fehérgyarmat környékén. A Tisza, a Szamos és a magyar-ukrán-román országhatárok által körbezárt mintegy 22 ezer hektáros területen ma is úgy váltják egymást az erdők, ligetek, lápok, mocsarak és rétek, mint valamikor, és a gazdák is őrzik őket.
A 37 település határát magában foglaló tájvédelmi körzet Magyarország folyóvizekben egyik leggazdagabb területe. A Tisza, a Szamos, a Kraszna és a Túr két ága, az Öreg-Túr, illetve az Ásott-Túr egyaránt érinti. A folyók mellett kisebb természetes és mesterséges vízfolyások is behálózzák, a Batár, a Gőgő, a Szenke, a Tapolnok, a Palád, a Csaronda és a Szipa, amelyek mára inkább belvízgyűjtő csatornák. Habarics Béla, a terület természetvédelmi kezelője, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Nyírség-Szatmár-Bereg Természetvédelmi Tájegységének vezetője szerint a körzet vízrendszere mindmáig élő, formáló és formálódó. Szerencsére a 2000 télvégi-tavaszi, romániai eredetű cianid- és nehézfém-szennyeződést már kiheverte a Szamos és a Tisza, javult vizükben az élőlények fajösszetétele.

Gímszarvas és tyúktaréj
A   tájvédelmi   körzet   folyói rendkívül változatos élőhelyet jelentenek a vízi életközösségeknek. Nagy számban fordulnak elő bennük védett halfajok, sőt, a fokozottan védett, a pisztrángfélékhez tartozó dunai galóca és a pénzes pér sem ritka. A körszájúakhoz tartozó tiszai ingola vagy a bennszülött fajnak számító petényi márna, továbbá a magyar és a német bucó, a selymes durbincs ugyancsak értékes itteni halfajok. A mocsaras vizek lakója a lápi póc és a réti csík, igaz, ezek mára nagyon megfogyatkoztak - mesélte Habarics Béla.
A hullámtéri réteknek a tavaszi és őszi áradások idején fontos szerepe van a bukó- és úszórécék, illetve a parti madarak vonulásában. A Tisza magaspartjai partifecskék, gyurgyalagok és jégmadarak költőhelyei. A másutt egyre fogyatkozó vidra is megtalálható még a Tisza és a Szamos árterében, valamint a térség halastavainál is.

A háborítatlan természet
A csaknem asztalsimaságú Beregi Tájvédelmi Körzet Területét egykor mocsár- és lápfoltokkal átszőtt erdő borította, és az erdősültsége még ma is 24 százalékos.
A Tisza és a Szamos hullámterén fűz-nyár ligeterdők díszlenek. A folyóvizektől távolabb, az ősrégi magas ártereken tölgy-kőris-szil keményfaligetek emelkednek, cserjeszintjük rendkívül dús és változatos. A legszebb keményfaligetek a Vámosatya és Gelénes határában fekvő Bockereki-erdőben, valamint a tarpai Téb-erdőben láthatók.
A tájegység vezetője elmondta, hogy gyertyán- és tölgyerdők is vannak a területen. A legidősebb a tarpai Nagy-erdőben található gyertyános-tölgyes, ahol mintegy tízhektáros eldugott részen megközelítően kétszáz esztendős „őserdő" maradt fenn. A szintén híres Dédai-erdőben szálanként bükk is előfordul, amelynek az Alföldön itt van a „legalacsonyabb előfordulási helye". A gyertyánosok, tölgyesek cserjeszintje gyér, ellenben kiemelkedően gazdag a lombfakadás előtti hagymás-gumós, lágy szárú növényzetük. A magosligeti Cserköz-erdőben él például a sárga virágú fiókás tyúktaréj, valamint a halványlila virágszőnyegként díszlő kárpáti sáfrány. Április elején az erdélyi csillagvirág és a mézillatú odvas keltike bontja ki szirmait.
Az erdők szaporodóhelyet adnak számos odúlakó madárfajnak és a ritka tavi denevérnek, és fészkel ott fekete gólya és darázsölyv is. A kiterjedtebb fás területek gímszarvas állománya országos hírű, és előfordul a ritkaságszámba menő vadmacska is.
A tájvédelmi körzet mély, szinte állandóan vizes területein európai jelentőségű égeres láperdők is váltják egymást. A pangó vizekből apró szigeteket alkotva emelkednek ki a mézgás éger mohával lepett törzsei, amelyek tövénél tömegesen fordulnak elő a különféle páfrányok.
A legszebb láperdő a Bockereki-erdőben lévő Gönte nevű fás terület,  amelyhez hasonló csak Észak-Európa nagy síkságain látható, emelte ki Habarics Béla.

Páratlan lápszemek
A Lónyai-erdőben a Mélyéger nevű rész ugyancsak kiemelkedően értékes, a csarodai és a beregdaróci tőzegmohás lápok pedig európai viszonylatban is páratlanok. Ezek az apró, néhány hektáros lápszemek az utolsó jégkor végén holtággá válva szakadtak le a folyókról. A körülöttük megmaradt összefüggő erdők teremtették meg a magas páratartalmat és a hűvös mikroklímát, amely a láposodás feltétele.
Az utóbbi két-háromszáz esztendőben a Szatmár-Beregi-síkságon egyre kiterjedtebbé váltak a füves térségek. Nagy részük ecsetpázsitos kaszáló, de előfordulnak csenkeszes legelők is. Az erdős sztyep jellegű foltokon virágzik a védett sziki kocsord és a réti őszirózsa, míg a mocsár- és lápréteken a kornistárnics.
A fás legelőkön páratlan szépségű öreg kocsányos tölgyek, magyar kőrisek és vadkörtefák adnak árnyat. A legszebbek a Túristvándi térségében látható Rókás-legelő hatalmas tölgyei. Az óriásira nőtt fák odvaiban költ a füles kuvik, a búbos banka és az élénk színű szalakóta, és ott neveli utódait több denevérfaj is. Szintén ott rak fészket a nagy őrgébics, ez a madár sehol másutt nem költ az országban: a természetvédők legnagyobb örömére a most tizenöt-húsz párt számláló állomány növekszik az utóbbi években. A sólyomfélék közül gyakori a vörös vércse, amelynek szaporodását fészkelőládák és -tálcák kihelyezésével segítik a szatmár-beregi ornitológusok.

Négyszáz gazda csatlakozott
A füves területek kiemelkedő természeti értéke a haris is. A rigó méretű, földön fészkelő madár április végén érkezik meg vándorútjárói, és alkonyattói hajnalig reszelő hangjával jelöli ki territóriumát. Fiókái fészekhagyók, de csak július végére, augusztus elejére tanulnak meg repülni. Európa más részein a haris a gépi kaszálás miatt pusztult ki, mivel sem a fiókák, sem az idős madarak nem képesek elmenekülni, Szatmár-Beregben viszont vigyáznak rájuk a kézi kaszások. A tájegység vezetőjének tájékoztatása szerint a természetkímélő gazdálkodás az utóbbi húsz évben megerősödött náluk. A környezetvédelmi programhoz a terület szántóföldjeinek 31 százalékát művelő több, mint négyszáz gazda csatlakozott eddig, közel 9000 hektár mezőgazdasági birtokon vigyáznak munkájuk közben az értékes növényekre, állatokra. BAGOLY DÁNIEL






© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.