HA ITT A TÉL, FŰTENI KELL – Még mindig villannyal a legdrágább, de a viszonylag környezetkímélő távfűtés is csak annak „olcsó", aki ebből a szempontból szerencsés helyen, például Győrben lakik. Még az idén is a legolcsóbb fával fűteni, igaz, munkás dolog vágni, reggel, este begyújtani, hamuzni.
Fűtenek, és ezt nemcsak a jó meleget árasztó radiátorokról vesszük észre, hanem a számlákon is. Az azonban, hogy, kinek mennyire kezd el gyöngyözni az izzadságtól a homloka a havi rezsi láttán, bizony attól is függ, mivel fűt, sőt attól is, hol lakik.
A jó öreg fatüzelés még mindig a legolcsóbbak közé tartozik, a villany a legdrágább. A távhő díja a szerint is változik, melyik távhő-szolgáltató adja a meleget. Szinte városonként különböznek a díjak, attól függően, hogy honnan szerzi be a szolgáltató a földgázt, és attól is, mennyire korszerű a helyi fűtési rendszer. A Pécsi Távfűtó Kft. összehasonlította a százezernél nagyobb lélekszámú városok fűtésdíját - mindenütt egy kétszobás lakás éves fűtési díját számították ki áfa és támogatás nélkül. Ezek alapján a legolcsóbb város Győr, ahol egy évben 92 326 forintot kell fizetni, a legdrágább pedig Budapest, ahol 141 331 forintba kerül a téli meleg. Az átlagos éves fűtési díj Kecskeméten 104 494, Miskolcon 109 912, Székesfehérváron 112 338, Szegeden 113 308, Pécsett 118 139, Nyíregyházán 119 147, Debrecenben pedig 132 133 forint.
A budapestiek számára olcsóbb lehet jövőre a meleg, legalábbis a távfűtött lakásokban, de csak akkor, ha a főleg importból származó gáz ára nem nő jelentősen. Ez viszont az oroszoktól, pontosabban a gázt szolgáltató Gazprommal folytatandó tárgyalásoktól függ. Márpedig a magyar lakosság nagy részének ez határozza meg a rezsijét: hazánkban a 2,6 millió háztartás 70 százalékát gázzal fűtik, s a fennmaradó 15 százaléknyi házban, lakásban használnak fás vagy szenes kazánt, avagy villanyt, illetve palackos gázt. Tavaly a szén és a fa ára követte a gázár emelkedését, 25-30 százalékkal nőtt. Idén nincs ilyen mértékű áremelkedés, áltálában 10 százalék alatt maradt a tüzépeken a drágulás. Kiszámoltuk, hogy ugyanazt a lakást nagyjából mennyiért lehet befűteni különböző –módszerekkel. Az adatok egy viszonylag jó épületben található lakásra vonatkoznak, egy átlagos fűtési időszakban - ha kemény telünk lesz, jóval magasabb költségekkel is szembesülhetünk. A végösszeg persze attól is függ, mennyivel változik a tüzelőanyag ára, az ország mely pontján lakunk, mennyire korszerű a fűtőberendezésünk, és mennyire szigetelt a lakásunk, házunk. Az igazan olcsó a nap, vagy a Föld hője lenne, de ehhez több millióba kerülő beruházásra van szükség. Tancsa Judit