Vadat és halat adott Gemenc a területén élőknek már háromszáz esztendővel ezelőtt is, amikor a törökverő Savoyai Jenő herceg birtokul kapta sikerei jutalmául I. Lipót német-római császártól és magyar királytól. Aki, ahogy akkor illett, rögvest kastélyt építtetett, és elsőként rendezte birtokká a területet. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, változott a világ, változtak a birtok tulajdonosai, miközben igen megváltozott nemcsak a folyam, hanem környezetének arculata is. A hal és vad azonban maradt, sőt a nagy erdőtelepítéseknek köszönhetően vadban még gazdagodott is a vidék, megélhetést adva az ittenieknek, nívós élményt nyújtva a vadászoknak, és kikapcsolódást, Örömet szerezve azoknak, akik „csak" szemlélődni, megnyugodni, fölfrissülni jönnek, menekülnek ide, a halak, vadak, erdők, rétek, tavak és a nagy folyó sok csöndes titkot, szépséget rejtő világába.
Látva a természeti értékek fölértékelődését, s tapasztalva a környezet megismerésének, az abban való elmerülésnek az igényét, a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság ökoturisztikai központot hozott létre és avatott föl a minap Karapancsan. Abban a nevezetes majorságban, amelynek kastélyszállójában olyan nagyságok fordultak meg a múltban, mint II. Vilmos német és Ferenc József osztrák-magyar császár és király. A kastélyszállót nemkülönben olyan igényesen állítottak helyre, hogy bízvást kivívná a néhai koronás fők elismerését is.
Ahogy az egykori Osztrák-Magyar Monarchia előkelőségeit a vad és a természet szépsége vonzotta ide, úgy napjaink vendégvadászait is, akik itt, ebben a patinás főúri környezetben foglalnak szállást. Akik között egyre több a magyar, és kevesebb a német, helyettük Hollandiából, Svédországból és Norvégiából érkeznek vadászok. S egyre többen jönnek - az egyenjogúság jegyében! - a puskás hölgyek is. Jönnek, hiszen garantáltan részük lesz itt főúri ellátásban, természeti szépségekben és vadászélményben. Mert nagy esélyük van arra is, hogy nemcsak lőnek, hanem találnak is; a vadásztársaság gondoskodik arról, hogy tíz vadászból legalább kilenc zsákmánnyal térjen haza.
S milyen élményt gyűjthetnek azok, akik puska nélkül érkeznek? Megismerkedhetnek például a térség múltját, erdő- és vadgazdálkodását, mezőgazdaságát és néprajzát bemutató múzeummal, amelyet az úgynevezett kiskastély szobáiban rendeztek be. És persze várja őket is a gemenci rengeteg, ezen belül a parkerdő a tanösvénnyel, ahol e táj jellegzetes erdeinek élővilága élményszerűen ismerhető meg. Ha tetszik, lovagolhatnak vagy lovas kocsikkal járhatják a végtelen erdőseget. Télen, ha leesik a hó, lovas szánnal suhanhatnak a fehérbe öltözött, ódon fák között, és egy kis szerencsével szarvast, őzet, vaddisznót kaphatnak „látcsővégre". Estére pedig teljes komfortban térhetnek nyugalomba, az erdő csöndjének gyógyító, frissítő ölelésében. Valló László
2008. augusztus 22. - NEMCSAK a vadászokat, az erdők, rétek, vizek szelíd, fegyvertelen rajongóit is várja Gemenc a fölújított majorságába, ahol télen-nyáron élményt, megnyugvást, fölfrissülést kínál a természet szerelmeseinek.