Ünnepség a Nyugat-magyarországi Egyetemen (oee.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2009.05.16. – 50 ÉVE ADTAK UTOLJÁRA DIPLOMÁT A BÁNYAMÉRNÖKÖKNEK SOPRONBAN Ünnepségsorozat keretében emlékeztek Sopronban az egykori és mai diákok, professzoraikkal arról, hogy 50 éve, 1959. május 7-8-án vehették át oklevelüket a bányamérnökök és a földmérő mérnökök egykori Alma Materükben a mai Nyugat – magyarországi Egyetem jogelődjében.

A bányászok, kohászok, földmérő mérnökök az Egyetem főépülete előtt gyülekeztek 2009. május 15-én délután, ahol dr. Bőhm József az egykori Bányamérnöki Kar jogutódja, a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar dékánja köszöntötte a szépszámú emlékező közönséget. Az első útjuk az Őrtüzek emlékműhöz vezetett, ahol dr. Ormos Tamás a kar dékán-helyettese emlékezett a hősi halált halt egykori hallgatókra, akik közre játszottak abban, hogy az 1921 évi népszavazás következtében Sopron magyar maradt.
Koszorúkat helyeztek el egykori híres tanáraik emléktábláinál és szobrainál, így emlékeztek Kántás Károly, Vendl Miklós, Tárczi Hornoch Antall és Faller Jenő professzorokra. A Bányászati és Erdészeti Múzeumokban megtekintették a karok emlékeit, emlékezve az egykori diákok hagyományaira és diákkorukra. Baráti vacsora és természetesen jó soproni kékfrankos valamint sör segítette a baráti beszélgetéseket és az emlékezések mély átélését. Az ünnepség másnap folytatódott.

TISZTELETDIPLOMÁK ÁTADÁSA SOPRONBAN
Bányászok, földmérő mérnökök ünnepsége
A Nyugat-magyarországi Egyetemen 2009. május 16-án ünnepség keretében adták át az 50 éve végzett bányamérnök és földmérő mérnökök részére a tisztelet diplomákat.
Az ünnepség az Egyetem Szenátusának termében kezdődött, ahol most a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara tartotta nyilvános ünnepi ülését. Dr. Bőhm József dékán beszédében emlékeztetett a különös helyszínre, hiszen Miskolcon kívül, a hűség városában, Sopronban kerül sor az ünnepi ülésre, mely alkalommal arra emlékeznek, hogy 1959-ben végzett bányamérnökök és földmérőmérnökök dr. Zambó János professzortól utolsó alkalommal vehették át diplomájukat Sopronban.
A Sopronból való elköltözés és az új kampusz megtalálása sok bonyodalommal járt, de hála dr. Zambó János professzor előrelátásának, és talán a selmecről Sopronba költözés tapasztalataira is emlékezve, időben megalakította az Átköltöztetési Bizottságot, melynek segítségével végül Miskolc fogadta be a kart. Az eltávozás Sopronból keserű esemény volt, de az eltelt évtizedek bizonyították, hogy Miskolcon is sikeresen és eredményesen fejlődött az oktatás és megőrizték az emlékeket, a Selmec-Sopron-Miskolc testvériség azóta is fennáll és fejlődik. A Selmec-Sopron örökség összeköti a diákságot és az oktatókat, melyet ápolni kell Miskolcon is.
Dr. Faragó Sándor a Nyugat-magyarországi Egyetem ez idei rektora köszöntőjében kiemelte, hogy közös dolgai a karoknak hazánk építése, felvirágoztatása a saját szakmai területén. A vidék felvirágoztatása a legfontosabb - hiszen sem a bányák, sem az erdők nem Budapesten vannak - ezért kell dolgozni. Ha ez nem történik meg talajtalanná válunk. A selmeci szellem tudatja velünk, hogy mit kell tennünk, több sorsfordító eseményen vettek részt hallgatóink és oktatóink (1921, 1956, 1998). Ez a szellem erősíti egyetemeinket és nem véletlen, hogy ma, amikor áttekintjük egyetemeinkre felvételiző leendő hallgatók listáját a nagy budapesti egyetemek után a Nyugat-magyarországi Egyetem és a Miskolci Egyetem következik. Ezért biztos, hogy lesz kiknek átadni a selmeci hagyományokat egy humánus világot építve.
Az ünnepi kari tanácsülés végén a miskolciak emlékekkel ajándékozták meg a soproni kollégáikat dr. Faragó Sándor rektort és dr. Nahlik Andrást az Erdőmérnöki Kar dékánját, majd közösen megkoszorúzták a botanikus kertben felállított bányász szobrot és az ünnepség következő színhelyére a Közgazdaságtudományi Kar tanácstermébe vonultak.
Az Miskolci Egyetemi Ünnepi Nyílt Szenátusi ülését dr. Patkó Gyula rektor nyitotta meg és köszöntötte a megjelent tiszteletdiplomásokat és ünneplőket. Több mint hatvan 50 éve Sopronban diplomát szerzett bánya és földmérő mérnök vette át tiszteletdiplomáját az ünnepségen, családtagjaik körében.
A tiszteletdiplomások köréből felszólaló Németh György okl. bányamérnök röviden emlékezett életútjukra, mely tele volt kiemelkedő eseményekkel és tettekkel. Emlékeztetett, hogy a feketeszénre szüksége volt az országnak és a korábbi energia válságok során nem volt energetikai probléma, mert itt volt a szén, mely munkát és megélhetést nyújtott a vidéki embereknek.
Az ünnepség során felszólalt dr. Faragó Sándor a NYME rektora, aki elismeréssel szólt a bányászok munkájáról. Nagy taps kísérte, mikor arra utalt, hogy lesz még bányászat hazánkban, hiszen sok szén van még a föld mélyén, mely hasznosításra vár. Majd egyetemi kitüntetést nyújtott át dr. Patkó Gyula rektornak az egyetemek együttműködésében kifejtett eredményes munkáját elismerve.
Dr. Nahlik András a NYME Erdőmérnöki Kar dékánja is átnyújtotta a kar új kitüntetését a bányamérnöki és kohómérnöki kar dékánjainak. Külön megköszönte és kari dísztőr kitüntetésben részesítette dr. Ormos Tamást a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának (egykori Bányamérnöki Kar) dékán-helyettesét az erdész és bányász hagyományokat ápoló hallgatói és oktatói együttműködéséért és az 50 éves ünnepségsorozat megszervezéséért.  Ormos Balázs


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.