2007. szeptember 7.
Évek óta nem tapasztalták, hogy ilyen hosszan virágozzék a soproni Nyugat-Magyarországi Egyetem Botanikus kertjének erdei ciklámen gyűjteménye. A jövő évben nyolcvanötödik születésnapját ünnepelő füvészkertben a termőhelyének megfelelő körülmények közepette található meg hatezerféle faj. Az idén különösen a boroszlánok, az orchideafélék, a zuzmók, a mohák és gombák példányai kápráztatták el a látogatókat.
- A három országos jelentőségű természetvédelem alatt álló kert egyike a miénk - nyilatkozta az MTI-nek Kocsó Mihály, a füvészkert vezetője. Csaknem tizennyolc hektáros területünkkel mindjárt a Vácrátóti után következünk. Ami egyedülálló sajátosság, hogy a több százezer példány eredeti természeti körülményeinek megfelelően élhet nálunk. Jelentős részük betelepített vagy természetes úton elterjedt, védett növény. Ezért is hangsúlyoznom kell, hogy nem arborétum vagyunk, számos lágyszárú növény is menedéket kapott kertünkben. Az ide látogatót nem egy parkszerűen rendezett tájkép fogadja, hanem a természetes környezethez nagyban hasonló, ahol például a virágzás és a magvas állapot változásához alkalmazkodva nyírjuk a füvet, tisztítjuk az aljnövényzetet. Jellemző az itt kialakult élőhelyre, hogy az idén őzbakok tűntek fel a botanikai ritkaságok között. Rendkívül gazdag a védett madárállomány is.
Magának a kertnek a története is sajátos. Míg a 19. század végén a Katonai Hadapród Iskola kastélyparkjaként működött, addig a századfordulóra már hársak, platánok telepítését kezdték meg itt. Trianon után a menekülő Selmecbányai Bányászati Akadémia kapott helyet a városnak ezen a részén, és alakította ki 1923-tól saját botanikus kertjét. Mindjárt a kezdetektől üvegházat is építettek a kert területén. A mostani ötszáz négyzetméteres létesítmény a nyolcvanas évek közepén épült. A nemzetközi magcsere egyezménynek köszönhetően napjainkban már mintegy ezerkétszázféle növény szolgálja a tanszéki kutatásokat, a hallgatók gyakorlati képzését. Többek között eukaliptuszok, trópusi mimózák, afrikai akáciák, pozsgások és különféle ritka mediterrán fajok tekinthetők meg benne. A bemutatott fajok száma fokozatosan bővül. A soproni botanikus kert több mint hatvan ország négyszáz botanikai gyűjteményével tart fenn cserekapcsolatot.