Ultimátumot kapott a fafeldolgozó óriáscég (maszol.ro)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007-09-11
Drasztikus intézkedésekkel léptek fel a hatóságok a sorozatos környezetvédelmi kihágásokat elkövető Kronosplan vállalat ellen. Felszólították az osztrák érdekeltségű préseltlemezt gyártó óriáscéget, bontsa le a Szászsebesen már épülő formaldehid-üzemét, és harminc napon belül szüntesse be a káros anyagok kibocsátását. A már épülő formaldehid-üzemének lebontására szólította fel a Fehér megyei környezetvédelmi őrség a Kronospan multinacionális céghez tartozó szásszebesi Kronochem faipari vállalatot. Emellett az osztrák tulajdonú multinacionális cég harmincnapos határidőt kapott arra, hogy felszámolja a préseltlemez gyártása során használt vegyi anyagok – elsősorban a formaldehid – miatti környezeti károkat; ha ez nem történik meg, felfüggesztik a vállalat tevékenységét. A környezetvédelmi szakemberek kimutatásai szerint ugyanis a gyár berendezései a megengedett értéknél kilencszer több – rákkeltőként számon tartott – formaldehidet bocsátanak ki.
A drasztikus intézkedésekről tegnap azon az ülésen tájékoztatták az illetékesek Korodi Attilát, amelyet a környezetvédelmi miniszter éppen a Kronospan sorozatos környezetvédelmi kihágásai miatt hívott össze.
„A cégnek gyakorlatilag el kell tüntetnie a föld színéről mindazt, amit eddig a tervezett formaldehid-gyárából felépített. Az építkezést csak akkor kezdhetik újra, ha ehhez megkapják a szükséges környezetvédelmi engedélyeket” – tájékoztatta az ÚMSZ-t a tárcavezető.
Az intézkedés nyomán elsősorban a szászsebesiek lélegezhetnek fel, hiszen a Fehér megyei kisváros önkormányzata már július 29-én úgy döntött: szeptember 23-án referendumot írnak ki a formaldehid-gyár felépítésének ügyében. A helyiek eleinte örültek, amikor az osztrák érdekeltségű óriáscég bejelentette: miután 2004-ben egy olasz cégtől átvette a szászsebesi üzemet, tízmillió eurós beruházást tervez a településen.
A riadót dr. Rãzvan Curcã, a Fehér Megyei Kórházi onkológiai részlegének igazgatója fújta meg. Nyár eleji sajtótájékoztatóján bejelentette: az általa megvizsgált, véletlenszerűen kiválasztott 34 Kronospan-alkalmazott közül 21 rákgyanús krónikus légúti megbetegedésben szenved. Az orvos tegnap az ÚMSZ-nek elmondta: a vizsgált betegek közül eddig mindössze kettőről bizonyosodott be, hogy nem rákban szenvednek.
A Kronospant június folyamán a környezetvédelmi hatóság 200 ezer lejjel büntette a hulladék-nyilvántartás hiánya, a vegyszerek nem megfelelő tárolása, a füstszennyezés mérésének elmulasztása miatt.
A szászsebesiek, mindazok ellenére, hogy az osztrákok újabb munkahelyeket helyeztek kilátásba, vehemensen tiltakoznak az egészségüket veszélyeztető beruházás ellen. A Kronospan formaldehidgyártó részlegét bővítő szándék bejelentését követően a lakosság köréből szervezett kezdeményező bizottság már július elején, pillanatok alatt összegyűjtötte a referendum kiírásához szükséges 3000 aláírást. A hivatalos formaldehid-ellenes kampány gyakorlatilag július elején elkezdődött. Ekkor mintegy kétezren vettek részt azon a fúvószenekarral kísért szimbolikus temetésen, amelyen a formaldehid koporsóját a polgármesteri hivatal előtt megkoszorúztak.
Alexandru Dãnilã, Sászsebes polgármestere tegnap lapunknak elmondta: a referendumot a környezetvédelmi hatóságok intézkedésétől függetlenül szeptember 23-án megtartják, eredményét pedig továbbítják a prefektúrának.
A Fehér megyei prefektúra ugyanakkor kidobott pénznek nyilvánítja a referendumot. Ladányi Árpád alprefektus az ÚMSZ-nek elmondta: helyette hasznosabb lenne ellenőrzésre költeni a pénzt, a népszavazásnak ugyanis szerinte jogi következménye nem lehet.
A Kronospannál megtudtuk: az óriáscég ma fogalmazza meg hivatalos álláspontját az ügyben.   Tamás András

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.