A 10 éves Balaton-felvidéki Nemzeti Park fejlesztési tervei (greenfo)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. szeptember 18.
Megduplázná természetvédelmi őrszolgálatát és három helyszínen is szeretné fejleszteni ökoturisztikai kínálatát a Balaton-felvidéki Nemzeti Park - közölte Balogh László igazgató a nemzeti park alapításának 10. évfordulója alkalmából Csopakon rendezett konferencián.  A BfNP mintegy egymillió hektáros működési területén a jelenlegi 18 természetvédelmi őr duplájára lenne szükség. A tervekről beszámolva az igazgató elmondta: a nemzeti park a jövőben regionális operatív program pályázatain szeretne uniós támogatást nyerni a tihanyi levendulás, a monoszlói Hegyestű geopark központ és a tapolcai tavas barlang felújítására, fejlesztésére, amely a tervek szerint egymilliárd forintból megvalósítható. Egyéb uniós pénzekből folytatódik a park területén a nádas mezők élőhely-rekonstrukciója, valamint a természeti információs rendszer (TIR) kiépítése.
A jubileumi évforduló alkalmából az igazgatóság két díjat alapított. A BfNP legszebb szőlőskertje címet a badacsonyi Magyar Rafael érdemelte ki, a nemzeti park legjobb borának járó elismerést pedig Szászi Endre hegymagasi borász tüntetheti fel ezentúl a palackjain. A nemzeti park a rendezvény részeként ötéves névhasználati szerződést írt alá a Kékkúti Ásványvíz Zrt.-vel arról, hogy a természetvédelmi terület térképe látható lesz a cég által termelt ásványvíz palackjain.
Haraszthy László, a környezetvédelmi és vízügyi tárca szakállamtitkára az elmúlt évek eredményeiről szólva kifejtette: a nemzeti parkok 225-ről 275 ezer hektárra növelték a vagyonkezelésükben lévő területeket, valamint jelentősen bővült az ökoturisztikai kínálatuk. Jelentős uniós pénzeket sikerült eddig elnyerni természetvédelmi célokra, amellyel élen járunk nemzetközi összehasonlításban - tette hozzá.
A jövőről szólva elmondta: az unió KEOP pályázataira a 2007-2013 közötti időszakban 37 milliárd forint támogatás fordítható ilyen célokra. Heteken belül megjelennek azok a pályázatok, amelyekben megkezdődhet a keret felhasználása. Az igények elbírálásakor prioritást élveznek az élő és élettelen természeti értékek megőrzéséről, a nyomvonalas létesítmények tájba illesztéséről (például békaalagút építés, elektromos hálózat szigetelés), a természetbarát agrár- és erdőgazdálkodás eszközrendszerének fejlesztéséről, a védett kastélyparkok és arborétumok rendezéséről, valamint erdei iskolák működtetéséről szóló pályázatok - mondta a szakállamtitkár.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.