A kanadai fenyőszú miatt borul a Föld éghajlata? (greenfo)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
A nyugat-kanadai British Columbia tartomány fenyőerdei aggasztó mértékben pusztulnak. Egy apró rovar pusztítja őket, amely még nagyobb veszéllyel is fenyeget.A fákat, többnyire csavarttűjű fenyőket egy félcentis bogár, a kanadai fenyőszú lárvái dézsmálják - ezzel rövid idő alatt megállítva a fa nedvkeringését. Az elmúlt években több mint 130.000 négyzetkilométernyi erdő pusztulását okozták ezzel. A kártevő kezd elterjedni az egész észak-amerikai kontinensen. A kanadai kormány hat év alatt 40 millió dollárt költött arra, hogy megfékezze a rovar tovább terjedését.

A kanadai erdészeti hatóság kutatója, Werner Kurz és csapata most felmérték, milyen kihatással lehet a jelenség a Föld éghajlatára. A Nature című szaklapban megjelent tanulmányuk eredményei nyugtalanítóak - Nyugat-Kanada erdei hosszabb időre szén-dioxid-raktárból szén-dioxid-forrássá változhatnak. A számításaik szerint 2000 és 2020 között 990 megatonnával növekszik ezáltal a szén-dioxid-kibocsátás. A baj pedig Kurz szerint az, hogy a jelenlegi éghajlatmodellek ezt a növekedést nem veszik számításba.

A szú azért tudott ilyen mértékben elszaporodni, mert az éghajlatváltozás miatt egyre inkább kimaradnak a kemény telek, amelyek eddig kordában tartották. Ez a pozitív visszacsatolás teszi még veszélyesebbé a helyzetet - a pusztuló erdők miatt növekszik a szén-dioxid-kibocsátás, az viszont a hőmérséklet további emelkedéséhez vezet - egyre kedvezőbb feltételeket teremtve a fenyőszúnak, amely már Alberta tartományt is elérte. A Brit Columbia Egyetem pedig 1,4 milliárd dollárt kapott faanyag-kutatásra. A cél, hogy minél több értéket nyerjenek ki a károsodott, de még felhasználható fákból.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.