Ki lesz az év zalai embere? (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2005. január 14.
Az erdész-szakma nagy lehetősége
ImageZalaegerszeg  - A megyei közgyűlés és a Zaláért Egyesület az idén is tervezi „Az év zalai embere" kitüntető cím odaítélését. A kuratórium tíz jelöltet talált ezen elismerésre érdemesnek. Lapunkban, abc-sorrendben mutatjuk be őket. Olvasóink szavazatai döntik el, ki lesz közülük a nyertes.

Feiszt Ottó 1993-as megalakulása óta irányítja vezérigazgatóként a Zalaerdő Részvénytársaságot. A cég jogelődjéhez még 1975-ben, kezdő erdőmérnökként vették fel, kilenc salomvári év után került Nagykanizsára vadászati felügyelőnek, s innen lépett végül a vállalat élére. Már gyerekként erdésznek-vadásznak készült: 1951-ben, Budapesten született, pár év múlva a családdal együtt került Vas megyébe, ahol igazán elmélyült - a família tradíciói nyomán amúgy is erős - kapcsolata a természettel. Életútjának fontos állomása volt a győri bencés gimnázium (a keresztény kötődést vállalta és megtartotta máig) és a soproni egyetem, a beteljesült álmok helyett, pedig persze vannak újabbak: az erdők területe és a szakma társadalmi presztízse is egyre nő bennük.
    - Nagy örömmel olvastam, hogy bekerültem a jelöltek közé - kezdte. - Úgy gondolom, az elismerés nemcsak nekem, de az általam vezetett cégnek, munkatársaimnak és a szakmának is szól.  Ám mindenekelőtt annak a teljesítménynek, amit a Zalaerdő immár három és fél évtizede a megye állami erdeinek kezelésében nyújt. Ahol napjainkban 410 alkalmazottal, több száz vállalkozóval, 56 ezer hektár erdőt gondozva, 70 ezer hektáron vadgazdálkodva 4,5 milliárd forint éves  árbevételt produkálunk.
   - És birkóznak eközben a faipar válságával is...
   - Ez már négy-öt éve tart, egész Európában. Jelentős erőfeszítéseket teszünk az ágazat megmentésére, de a lehetőségek korlátozottak, még úgy is, hogy az erdészetben fellendülés kezdődött. Az EU-ban felismerték: a megújuló energiaforrások közt mekkora jelentősége van a tűzifának, s szinte feleslegesnek tartott melléktermékből jó áron eladható energiahordozóvá lépett elő. Bár ez csak a fafelhasználás egy részlete, az anyag akkor van a legjobb helyen, ha az ember beépíti maga köré.
   
- A szakmának kedves uniós törekvés lehet az erdőterületek növelése is.
    - Többek közt a légkör „karbantartása", az időjárásra gyakorolt pozitív hatás és a talajerózió megakadályozása miatt is nagy figyelem fordul az erdők felé, és ez remek lehetőség számunkra. Kiválóak az adottságaink: az erdő - igaz hosszú távú, de - nagyon jó befektetés Zalában.
   - Ezek szerint nagy feladatok várnak a Zalaerdőre.
   - A cégnek, a szakmának nem kell félnie a kihívásoktól. A társaságnál lelkes, jó gárda dolgozik, mely a jó gazda gondosságával kezeli az erdőket. Olyan kollégáim vannak, akik szívesen vállalják az erdész-léttel járó áldozatokat: a mi szakmánk folyamatos készenlétet kíván, tekintet nélkül munkaidőre, ünnepekre, időjárásra. Vezetőként persze rendíthetetlennek is kell lenni időnként, elvégre a jóknak árt, aki a rosszakat kíméli, de a munkatársaimmal mindig emberségesen bántam. Az országos vadászkamara elnökeként nagy hangsúlyt fektetek a vadászat és vadgazdálkodás társadalmi elfogadottságának növelésére. S a jövőhöz hozzátartozik a múlt értékeinek ápolása is: rövidesen újabb jeles zalai erdész szobrát állítjuk fel.

 


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.