Egyiküket nem találják (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 11.
Műhold segítségével figyelik a szarvasok mozgását
Szentpéterfölde - Egy éve kezdte el a gím-szarvasok mozgásának tanulmányozását a Nyugat-magyarországi Egyetem Vadgazdálkodási Intézetének kutatócsoportja.
A Nahlik András professzor által kidolgozott módszer szerint műholdas segítséggel figyelik a kiszemelt állatokat. A kutatók a szentpéterföldei erdészet területén még a múlt év legelején helyi vadászok segítségével négy egyedet láttak el műholdas adókészülékkel. A program területi referense, Nyúl András kerületvezető vadász elmondta, az adó az állatokat természetes életvitelükben nem zavarja, ám segítségükkel sikerül pontos mozgásukat behatárolni. Életmódjuk kiismerhetővé válik,
így a vadkár ellen is hatékonyabban lehet védekezni.

Most értünk az adat kiértékelés fázisába - tette hozzá Nyúl András. - Az elmúlt közel egy év során óriási adathalmaz gyűlt össze, az egyedülálló kísérlet tehát eredményesnek tekinthető.
Az adatkiértékelés fázisa következik Mivel a szarvasokra felhelyezett adókat tápláló akkumulátorok lassan kimerülnek, azokat el is távolítjuk róluk.
A program vezetője szólt arról is, hogy az adókészülékeket távirányítással tervezték leoldani az állatokról. Egy esetben ez sikerült is, egy másik egyedet - azonban vadászat során véletlenül tegnap elejtettek, de ez a kutatás célkitűzéseit nem gátolja. A harmadik jelölt szarvast néhány napig még figyelemmel kísérik, a negyediket viszont hónapok óta nem találják.
- Több módszert is bevetettünk - sorolta a kerületvezető vadász. - A múlt héten rádiójel után kutatva repülővel jártuk a vidéket, eredménytelenül. .Abban bízunk, valaki rálel az adóra, s a megfelelő ellenérték fejében visszaszolgáltatja.
A program első fázisa végéhez közeledik, ám a kutatást tovább folytatják. A tél folyamán újabb egyedeket jelölnek meg, s a GPRS-rendszer segítségével már nemcsak háromóránként kapnak jelet az állatok mozgásáról, hanem mindvégig nyomon követhetők lesznek.

(gy. f.)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.