Székesfehérvár (kk) - Nagyvadászat után sincs ekkora teríték, mint volt tegnap a sajtótájékoztatón, ahol orvvadászok akciójáról számoltak be.
Profi orvvadászok károsították a megye vadállományát, ez derült ki annak a nyomozásnak a végén, amelynek során több orvvadász illegális tevékenységére derült fény. Lasancz Zoltán ezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója elmondta, a Mezőföldön, de szomszédos megyékben is irtották a vadállományt a gyanúsítottak. Lakossági bejelentés alapján tartottak házkutatást egy nagylóki férfi otthonában, amikor a nyomozók engedélyköteles sörétes puskát, valamint 129 különböző típusú lőszert találtak. Szelle László őrnagy, a főkapitányság gazdaságvédelmi osztályának főnyomozója hozzátette, a nagylóki férfi két hantosi és két sárosdi társával együtt rendszeresen, engedély nélkül és huzamosabb ideje vadászott, az elejtett vadakat, a húst feldolgozták, értékesítették. Az ügyben négyen vannak előzetes letartóztatásban.
- Nem kizárt, hogy a büntetőeljárásnak még több érintettje is lesz - fogalmazott a bűnügyi igazgató. A nyomozók az előbbiekben említett házkutatások után összehangolt akció keretében egyszerre nyolc helyen vizsgálódtak, a gyanúsítottak lakásai mellett egy sárosdi étteremben is. A lefoglalt tárgyak - trófeák, engedéllyel tartott, de orvvadászatra használt fegyverek - mellett elkoboztak egy speciális, hangtompítóval, éjjellátóval felszerelt fegyvert is. A december 18-án megtartott házkutatások közben előkerült 88 trófea, tetemes mennyiségű feldolgozatlan vadhús, amelyet bűnjelként foglalt le a rendőrség a többi tárggyal együtt. A nyomozás még tart, de a gyanúsítottak ellen visszaélés lőfegyverrel, lőszerrel bűntett, lopás, üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett lopás miatt tart az eljárás. A sárosdi étteremben az állategészségügyi hatóság több hiányosságot is feltárt, a vadhúsok eredetéről nem tudtak bizonylatot felmutatni.
- Az orvvadászok elfogása bizonyítja, hogy a megyei vadállomány csökkenését nem csak a környezeti tényezők befolyásolják, hanem az emberiek is - fogalmazott Pechtol Lajos, az Országos Magyar Vadászkamara megyei titkára. - A bűncselekményt elkövetőktől a vadászok elhatárolódnak, hiszen mi, vadászok szülőktől átvett tradíciókkal, évtizedeken keresztül átöröklött tapasztalatokkal folytatjuk a vadgazdálkodást, vadászunk etikusan, tisztességesen. Az orvvadászok által elejtett vadak értékét nem tudjuk meg mondani. Ahogy néztem ezeket a trófeákat, megdöbbentem. Ez a szarvasbika tízéves lehetett - mutatott egy trófeára a titkár, az értéke körülbelül 8-10 ezer euró. Mire egy ilyen szarvastrófeához jutunk, tíz év eltelik. Munka, takarmányozás, tenyészállatként való megtartás. Bérvadászaton ezért a bikáért kaptunk volna nyolcezer eurót. Az őzállomány felnevelése hat-hét év, az asztalon fekvő trófeákat látva biztos, hogy óriási károkat okoztak az orvvadászok. Ami munkát mi belefektettünk az állományba, egy orvvadász abszolút felelősség nélkül tönkretette azzal, hogy lelőtte az állatokat. Az ilyen károk megelőzéséhez kell az összefogás. A megyében 650 millió forintot fordítunk az éves költségekre, a bevétel 800 millió forint. Van 400 ezer hektárnyi vadászterületi 76 vadgazdálkodási egységünk, 143 hivatásos vadász végzi a munkákat, de még 40-50 képzett, hivatásos vadászra lenne szükségünk. A sportvadászok száma 2300.
2009. december 23. – Orvvadászok - Több hónapos nyomozás, négyen előzetes letartóztatásban. A trófeák, a kilőtt vadak értéke még felbecsülhetetlen, a húst feldolgozták