Spanyol vállalkozás fejleszt Dél-Zalában: fűrészüzemet építenek (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. augusztus. 31. - Új munkahelyek Kanizsán: 60-70 dolgozót foglalkoztatnak majd Több millió eurós beruházást valósít meg az év végéig Nagykanizsán a spanyol tulajdonú faipari vállalkozás, az Ureta Hungría Kft., s foglalkoztatotti létszámát is emelni tervezi.
Az anyacég, a Grupo Ureta Maderas háromgenerációs családi vállalkozás. A jó minőségű tölgyfa alapanyagot igénylő piac arra késztette a tulajdonosokat, hogy hazájuk, Spanyolország határain túlra tekintsenek, hiszen ott szinte nincs is tölgyerdő. Ezért a kilencvenes évektől kezdődően Európa más országaiban, Lengyelországban, Ukrajnában, harmadikként pedig Magyarországon is hídfőállást építettek ki egy-egy fafeldolgozó üzem, illetve logisztikai bázis képében. Az ezen országokban kitermelt fa rönkjeit méretre vágják, szárítják, osztályozzák, és európai (Nagy-Britannia, Hollandia, Belgium), valamint ázsiai (Kína, Japán) piacokra szállítják. Az Ureta Hungría Kft. 2009-ben jelent meg Nagykanizsán.
– Magyarországról és Nagykanizsáról egy ingatlanközvetítőtől hallottunk, aki felhívta a figyelmünket arra, hogy a Zalaerdő Zrt. értékesítené Csengery utcai fafeldolgozó üzemét – tudtuk meg a magyarországi leányvállalat ügyvezető igazgatójától, Antonio Chicote-tól. – Mint kiderült, a Zalaerdőtől a jó minőségű tölgyfát is be tudjuk szerezni, ezért döntöttünk a terület és az üzem megvásárlása mellett. Addig semmit sem tudtunk Nagykanizsáról, nem ismertük kiváló földrajzilogisztikai adottságait sem, de az itteniek is kellően meglepődtek, amikor megjelentünk. Először azt hitték, turisták vagyunk, el sem akarták hinni, hogy mi itt befektetni szeretnénk – ecsetelte a kezdetek tréfás vonatkozásait Antonio, aki azt is hozzátette: nem utolsó szempontként döntésüket tovább erősítette, hogy Dél-Zalában a faipari tevékenységben jártas, a spanyolországinál háromszor olcsóbb munkaerőt találtak.
– Két évvel ezelőtt kezdtük meg a 6-7 millió eurósra tervezett fejlesztést, modern szárítókat, nagy alapterületű osztályozót építettünk, továbbá kettő, úgynevezett vákuumos szárítóberendezést is üzembe helyeztünk. Ezek olcsóbbá, hatékonyabbá teszik a faanyag szárítását, a henger alakú berendezésekbe betolt faanyagból a levegő kiszivattyúzásával vonjuk ki a felesleges nedvességet. A munkafolyamat nagy hozzáadott értéket képvisel – hiszen közben a legkiválóbb minőséget is el lehet rontani –, és mivel Nagykanizsán most főként ez zajlik, fontos szerepet kapott a dél-zalai telephely az anyacég, a Grupo Ureta Maderas gyártási folyamatában. Közben azonban beköszöntött a gazdasági világválság, ami „lenullázott” mindent, s alaposan áthúzta a számításainkat – folytatta az ügyvezető. – A vevőkereslet csökkent, a bankok hitelezési kedve visszaesett, így az új fűrészüzem megépítését kénytelenek voltunk elhalasztani, de reményeink szerint idén év végére, legkésőbb 2012 elejére elkészülhet a több mint 2 millió eurós beruházás. Még akkor is, ha a világ közgazdászai újabb krízist jósolnak: nincs más lehetőségünk, csak az előremenekülés. Várhatóan foglalkoztatotti létszámunk is növekedhet, most körülbelül tizenöten dolgoznak itt, s reményeink szerint hatvan-hetvenen fognak a fejlesztés lezárultával. Horváth-Balogh Attila


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.