2011. október 18. - ORBÁN TIBOR: „IDÉN KEVESEBB VOLT A TERMÉSZETI CSAPÁS, S EZ JOBB EREDMÉNYT GENERÁL" A Magyar Fejlesztési Bank lett a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. tulajdonosa: Orbán Tibor vezérigazgató maradt a posztján, az igazgató-tanácsok megszűnésével nagyobb lett a felelőssége. Tavaly óta a költséghatékonyság érdekében az addigi hat helyett négy erdészettel folytatták a gazdálkodást.
- Bő másfél éve úgy fogalmazott lapunknak: a gazdasági válság megköveteli minden gazdálkodótól, hogy a szokásosnál is nagyobb figyelmet szenteljen a takarékos, költséghatékony működésre. Emiatt történtek a KAEG-nél is átszervezések?
- Igen: 2010 januárjától az addig hat helyett négy erdészettel folytattuk a gazdálkodást úgy, hogy az észak-hansági erdészetet összevontuk a mosonmagyaróvárival, a rábaközit pedig a dél-hanságival. Az összevonások okán tizenkét dolgozónktól kellett megválnunk, akik közül nyolcan előnyugdíjba vagy nyugdíjba mentek.
Tavaly huszonkét erdőgazdaság - így a KAEG is - a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) tulajdonába került. Milyen változásokat hozott ez a
társaság életében?
- Tavaly július 13-tól a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő helyett az MFB lett a tulajdonosi joggyakorló. Úgy döntöttek, hogy megszüntetik az igazgatótanácsokat, s felruházták a vezérigazgatókat az igazgatósági jogkörök gyakorlásával. Ez számomra is nagyobb felelősséggel jár.
- A többséggel ellentétben ön bizalmat kapott, maradhatott az igazgatói székben. Mit kértek a vezérigazgatóktól?
- Azt, hogy a mindenkori szakmai elvárásoknak, szempontoknak megfelelően próbáljuk vezetni a ránk bízott állami erdőgazdaságokat. Emellett olyan hatékony üzemelést próbálunk megtartani, amellyel a
szakmai és civil szféra követelményeinek megfelelünk.
- A tulajdonos átvizsgálta az összes erdőgazdaságot: a kisalföldi esetében ez milyen eredményt hozott?
- Kisebb-nagyobb hibákat találtak, ezek kiküszöbölésére most is erőfeszítéseket teszünk. A KAEG Zrt. - egy kivételével - minden évben eredményt produkál: idén jobbat, mint tavaly, hisz nem ért bennünket annyi természeti csapás. Harmincmillió forint körüli eredménnyel biztosan számolhatunk.
- A külföldi vadászoknak is köszönhetően a cégen belül a vadgazdálkodás nyereséges: mi a helyzet a többi ágazattal?
- A vadgazdálkodás eredményességének legfőbb meghatározója - a természeti adottságokon kívül - a vadkár. A többi ágazat hozza az elvárt eredményeket.
- Az új erdőtörvény két éve lépett hatályba. Milyen változást hozott az erdőgazdaság életében?
- Kétkedve fogadtuk az előírásait: véleményünk szerint az állami erdőterületekre vonatkozóan több megszorítást tartalmaz, mint a civil szféra esetében. Ezeket a követelményeket azonban teljesíteni tudjuk. Jelenleg a természetvédelmi korlátozások befolyásolják leginkább a gazdaság működését. Ezek lehetővé teszik, hogy Natura 2000-es területen belül fakitermelési munkát csak vegetációs időn kívül végezhetünk: október és április között. Van, ahol éppen ebben az időszakban, az időjárási viszonyok miatt nehéz teljesítenünk azt a feladatot, amit az erdők megkívánnak tőlünk: egyes helyeken ezek a korlátozások ellehetetlenítik a munkánkat. CSÉFALVAY ATTILA