Falopás: macska-egér harc (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. FEBRUÁR 22. -  TEHERKOCSIS CSAPATOK – AZ ORMÁNSÁGBÓL JELENTIK A LEGTÖBB ESETET BARANYA  - Jól jött a havazás a fatolvajoknak, mert amíg a gazdák a hóolvadására vártak, ők addig háton, ölben cipekedve vitték a kitermelt és összerakott fatörzseket. Macska-egér harcot vívnak a gazdálkodók és a fatolvajok az erdőkben, vannak akik teherautóval nagyabb tételben, mások
a biciklire kötözve egyesével lopják a rönköket. Pontos adatot hiába is kérdeznénk az erdészektől, mert az összeszedett vagy kivágott fákról senki sem vezet nyilvántartást. A legtöbb esetet az Ormánságból jelentették a rendőrségnek, a Mecsekerdő Zrt. szerint az összes falopás 40 százaléka a sellyei erdészetük területét érintette. Tavaly hetven esetben jeleztek az erdészek falopást. Dr. Fekete Géza, sellyei körjegyző elmondta, a tulajdonosoknak maguknak kell gondoskodniuk az erdőjük védelméről, azonban ez lehetetlen, ebben a helyzetben macska-egér harcot vívnak a gazdák és a tolvajok.

Milliós tételben lopják a fát az erdőkből
Több településen is előfordult, hogy a megsegítettek eladták a szociális alapon kiosztott tüzelőt
Több, Sellye környéki erdőgazdálkodó sok fát termelt ki és halmozott fel még a havazás előtt, és nagyon meglepődtek, amikor látták, hogy a hó olvadásával együtt a farakások is „elolvadtak".
- Azt hittem, rosszul látok, amikor a hét elején mentem a fáért. A havazás előtt nem volt időnk elszállítani, és megelőztek a tolvajok - mondta az egyik sellyei tulajdonos.
A legtöbb hasonló eset az Ormánságban történik, a Mecsekerdő Zrt szerint az összes falopás 40 százaléka a sellyei erdészetük területét érinti. Dr. Fekete Géza, sellyei körjegyző elmondta, a tulajdonosoknak maguknak kell gondoskodniuk az erdőjük védelméről, azonban ez lehetetlen. A jelenlegi rendezetlen helyzetben macska-egér harcot vívnak a gazdák és a tolvajok.
A szakemberek szerint a fa kisebb részét a nélkülözők gyűjtik össze, hogy fűtsenek vele, azonban szervezett csapatok is dolgoznak a fák között. A brigád biztonságára őrszemek ügyelnek, az erdőbe vezető utakat figyelik és ha gyanúsat észlelnek, azonnal telefonálnak. Más esetben az állástalanok próbálnak meg zsebpénzhez jutni úgy, hogy egyesével hordják a kisebb rönköket a fakereskedőhöz. Hajdú Zs.

A hatóságnak egész évben van dolga a tolvajokkal
Szabálysértési kategóriában 2010. augusztus 19. és 2011. augusztus 19. között 198 eset történt. 70 esetet jelentett a legnagyobb gazdálkodó. A Mecsekerdő Zrt. 52 000 hektár erdőterületet kezel. Tavaly összesen 70 esetben jelentenek falopást az erdészetek területéről, ez értékben meghaladta az 5 000 000 Ft-ot. Az eltulajdonított fa mennyisége 350 m3. A Mecsekerdő összes évi fakitermelése 220 000 m3. Esetszámban és értékben is a Sellyei Erdészet területén történt a legtöbb falopás, az összes eset 40 százaléka.

A BARANYA MEGYEI RENDŐRFŐKAPITÁNYSÁGTÓL kapott tájékoztatás szerint a rendőrség évek óta szoros együttműködésben dolgozik a falopások visszaszorítása érdekében, erre vonatkozóan együttműködési megállapodást is kötöttek. A közös, megelőző jellegű járőrözéseken túl leginkább a bűnügyekre vonatkozó információ azonnali, naprakész cseréje révén segíti a két szerveset egymás munkáját a falopások visszaszorítása érdekében. A rendőrség szerint a falopások számának emelkedése azzal is magyarázható, hogy egyre több a bejelentés, a sértettek bátrabban fordulnak a rendőrséghez, bízva az eljárás eredményességében.

A gyorsaság is számit
AZ ÖNKORMÁNYZATI ERDŐKBEN a mezőőrök vagy közterület-felügyelők  vigyáznak a rendre, folyamatosan ellenőrzik a területeket. Dr. Fekete Géza sellyei körjegyző elmondta, így fordult elő, hogy a legeldugottabb helyen is találtak már egy farakást, amit a tolvajok készítettek elő. Megelőzte őket az ön-kormányzat, mert azonnal intézkedtek az elszállítással kapcsolatban, így amikor a tolvajok megérkeztek a teherkocsival a helyszínre, csak a hűlt helyét találták a farakásnak.

Ingyen volt, eladták
AZ ÖNKORMÁNYZATOK az elmúlt év végén szociális célú tűzifavásárláshoz igényelhettek kiegészítő támogatást a Belügyminisztériumtól, ebből vásárolták meg a tűzifát és osztották szét a rászoruló családok között. A települések köbméterenként nettó 14 ezer forintért jutottak tüzelőhöz, ebből 12 ezret  biztosított az állam és az 2 ezret az önkormányzat. Lapunk információi szerint volt olyan település, amelyen ezt a tűzifát az érintettek azonnal továbbadták, a két köbmétert mindössze 7 ezer forintért.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.